Nevím si už rady.

Dobrý večer, mám na vás dotaz. Už nějakou dobu cítím takový tlak uvnitř hrudi, jako bych se nemohla nadechnout. Nedokáži dělat nic co jsem dříve dělala a prostě nejraději ležím v posteli. Když jsem venku rychle se unavím a často když přijdu domu tak usnu. Poslední dobou jsem i podráždění, více se hádám s rodinou a jsem odtažitá. Nevím si už rady, protože bych nejvíce chtěla být sama, ale to nejde, jelikož bydlím stále s mámou, která mě jen tak večer nikam nepustí a já se raději procházím v noci než ve dne. Budu vděčná za každou odpověď.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, to co popisujete mohou být znaky úzkosti či deprese. Příčinou jejich vzniku mohou (ale nemusí) souviset s obtížnými životními situacemi. Pro přesné stanovení příčin by byla potřebná návštěva u psychologa či psychiatra, vhodnou formou pomoci pak s velkou pravděpodobností psychoterapie, možná i za podpory psychiatrických léků. Další cenné podněty naleznete v odpovědi peer poradkyně.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Pocity, které popisujete, mi nejvíc připomínají stav prožívané úzkosti, možná i depresivně zabarvené. S obojím mám bohaté zkušenosti a pociťuji je také právě jako tupý tlak na hrudi, obtížné dýchání, zběsilý tlukot srdce a velikou únavu. Úzkost dokáže z člověka vysát tolik energie, jako by celý den těžce pracoval, a to i když třeba pouze leží a dívá se do stropu. Kdo to neprožil, jen těžko si to umí představit. Tyto stavy mohou mít nějaké konkrétní příčiny - možná ve Vaší minulosti, možná v přítomnosti. Něco Vás tíží a duše neví, co s tím. V podobné situaci mi velmi pomohla návštěva psychologa a návazné docházení na dlouhodobou psychoterapii. Tyto stavy lze zmírnit i prostřednictvím léků, to je však až následné řešení, pokud by terapie sama nestačila a obtíže byly velmi výrazné. Na vlastní kůži vím, že psychoterapeutickou cestou lze podobné typy obtíží s úspěchem řešit. Držím Vám palce a přeji brzké nalezení vhodné pomoci.


Zpět na seznam