Nevolnost

Dobrý den,můj přítel trpí už od mala nevolnostma. Bolí ho celé břicho. Nic nepomáhá, ale třeba po hodině trápení ho to přejde. Žádný doktor neví co by to mohlo být. Chtěla bych mu pomoct, děkuji za radu.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, není mi zcela jasné, zda se ptáte, jak mu můžete pomoci přímo vy, nebo zda se ptáte na možnosti odborné pomoci. Co se týká pomoci od vás, nelze v tuto chvíli zřejmě dělat něco specifického. Významnou pomocí však může být i to, že ho podporujete, máte ráda a jste mu blízkým člověkem. V odborné pomoci, předpokládám, prošel řadou tělesných vyšetření, žádné však nepřineslo jasné (či dostatečné) vysvětlení příčiny (etiologie) bolestí. V takovém případě lékaři často usuzují na psychogenní etiologii(= psychikou vyvolané, laicky např. "od nervů, od stresu") či na psychickou komponentu obtíží (psychika tvoří významnou část vzniku potíží). V takových případech bývá na místě návštěva psychologa, případně psychiatra ke zhodnocení možných psychických příčin, následně pak k léčbě psychoterapií, někdy i psychiatrickými léky (např. antidepresiva). Za vhodnou volbu bych považoval též návštěvu pracoviště zaměřeného na psychosomatiku - tedy rozhraní těchto oblastí jak v diagnostické tak léčebné oblasti. O dalších možnostech by bylo vhodné aby se poradil se svými lékaři. Bez bližší znalosti (a proto bez záruky) bych dále zvažoval návštěvu centra pro léčbu bolesti, případně návštěvu lékaře vzdělaného zároveň v čínské medicíně. Ta často pracuje s dietními doporučeními (což by třeba mohlo mít vliv), a akupunkturou, která bývá v léčbě chronických bolestí mnohdy účinná.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Bolesti břicha mohou mít samozřejmě celou řadu příčin. To, že se obracíte se svým dotazem na psychologickou poradnu zřejmě značí, že se víceméně vyloučily příčiny z oblasti fyzického zdraví. Já sama mám také letité zkušenosti s různými břišními nevolnostmi a trávicími potížemi, které měly jednoznačně psychický původ. Také jsem chodila po doktorech a marně hledala příčinu a užívala léky na žaludek a podobně. Ve chvíli, kdy jsem se začala léčit s psychikou a podařilo se odstranit skutečné příčiny nevolností, tyto samy od sebe vymizely. Nevím, zda se Váš přítel radil i s odborníky na oblast psychického zdraví? Nebo zda na sobě on sám pozoruje nějaké psychické výkyvy? Pokud jej však břišní potíže trápí dál, ze své zkušenosti bych vyloučení psychického původu určitě doporučovala. Vím totiž, jaký je to pocit, když se člověku uleví od dlouholetého a zdánlivě bezvýchodného trápení. Přeji vám oběma jen vše dobré a držím palce.


Zpět na seznam