Nevyznám se sama v sobě

Zdravím, už nějakou dobu se potýkám s problémy a nevím co s nimi. Neustále se cítím ve stresu. Mám pocit, že nic nezvládám, všeho je moc a že se ve všem strašně topím. V řešení financí, v tom, co mám splnit do školy (vysoká, je mi 20) potíže s rodiči atd. Zároveň se nedokážu vyznat ve svých emocích. Často (několikrát do týdne, někdy i vícekrát za den) se mi stává, že mám dobrou náladu, je mi tak nějak normálně a pak z ničeho nic přijde depka, mě se chce brečet a jediné, čeho jsem schopná, tak je ležet a brečet. Nejím, nepiju, nic nejsem schopná dělat a pořádně nevnímám nic a nikoho okolo sebe.Bývám pak nepříjemná a odtažitá vůči ostatním, nesnesu, když se mě někdo dotkne (třeba když mě chce přítelkyně obejmout na utěšení atd.)Další věcí je, že jsem hrozně paranoidní. Cokoli řeknu nebo udělám, tak mi přijde, že si o mě každý musí myslet, jak jsem blbá,proč tak mluvím, jak mluvím,jak jsem se tvářila,jak jsem stála a podobné věci. Mám paranoiu jak z lidí (co si o mě myslí, že na mě koukají atd.)tak i z toho, když jsem sama (to se zase bojím, že mi někdo ublíží, že mě někdo napadne, že po mě bude někdo něco chtít, že po mě někdo začne křičet atd.) Nezvládám tak být sama. Bojím se jezdit v šalině, bojím se jezdit ze školy a do školy...A už nevím, co s tím.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, zdá se mi, že toho o co se v životě můžete opřít, je méně než nároků a tlaků - okolí i vašich vlastních. K tomu se přidávají nejistoty spojené se sebeobrazem a vlastní hodnotou. V období mladé dospělosti je tento stav relativně běžný, což ale nic nemění na tom, že je nepříjemné to zažívat. Úlevou může být nalezení životních pevných bodů – míst, činností a vztahů, které jsou relativně stálé, dávají vám smysl a cítíte se v nich dobře. Pokud se vám toho nedaří dosáhnout samotné, nebo vám úzkosti komplikují běžné fungování (do čehož např. výraznější potíže s cestováním patří), bylo by vhodné obrátit se na odbornou pomoc – psychologickou ambulanci, případně též k psychiatrovi – bude-li pro zmírnění úzkostí třeba použít léků. Držím vám palce.
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkujeme za Váš dotaz. Prožíváte těžké období a z Vašeho dotazu je patrné, jak moc náročné to pro Vás je. Svoji odpověď bych rozdělila na dvě části. V té první se budu vyjadřovat k Vašim stavům úzkosti a v té druhé k paranoie. Vše, co momentálně prožíváte, je pro Vás náročné a vyčerpávající. Chci ocenit, že si touto odpovědí hledáte pro sebe pomoc. Už samotný nástup na VŠ a s tím související osamostatnění je velmi náročné, nehledě na to, že ve škole Vás čekají další stresy. Je toho na Vás moc a potřebujete vhodnou podporu. S tím souvisí i Vaše pocity paranoii, které Vám podle Vašeho popisu znemožňují normální život. Ve Vaší situaci bych Vám doporučila vyhledat ve svém okolí odbornou pomoc psychologa, který by Vám mohl velmi pomoci. Já sama jsem to neudělala, když jsem prožívala podobné období jako Vy, a po čase se potíže nahromadily natolik, že jsem je už nebyla schopna řešit bez pomoci medikace. Věřím, že to pro Vás bude krok správným směrem a brzy Vám bude lépe. Přeji Vše dobré!


Zpět na seznam