Nezvládám to psychycky

Dobrý den, mám problém má máma mi pořád za všechno nadává ale když přijde táta tak se chová jakože nic a že mě má strašně ráda už je to asi 4 roky a už to psychycky nezvládám často brečím mívám kvůli tomu výbuchy vzteku nebo pláče a mám sklony k sebevraždě prosím pomozte
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, chápu že takové chování matky pro vás může být velmi zraňující. Nemám příliš co dodat k odpovědi peerporadkyně níže. Pokud hrozí, že byste si něco mohl / mohla udělat, bylo by zcela na místě vyhledat odbornou pomoc. Pro začátek např. některou z linek důvěry (pro děti a dospívající pak funguje Linka bezpečí), následně pak pomoc psychologa. Přemýšlím nad tím, zda by vám mohl být podporou a pomocí i někdo ve vašem okolí - např. otec, teta, učitel ke kterému máte důvěru, nebo třeba vedoucí kroužku kam chodíte. Držím vám palce, ať podporu naleznete ! (A ideálně i to, aby se váš vztah s mámou zlepšil.)
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, rozumím. Vím, že je to nepříjemné a že to stresuje. Napadá mě několik možných způsobů, jak zkusit situaci řešit,. Ta první je říci si o pomoc z vnějšku, což právě děláte, můžete vyzkoušet i jiné možnosti, třeba nějakou linku telefonickou. Další možnost je, učit se být asertivní v dobrém slova smyslu - učit se oslovit mámu. Když máma nadává, automaticky zalézáme všichni do kouta, propukáme v pláč. Je to normální reakce, ale cílem je v klidu se nadávkám postavit. Mami, nerozumím tomu, co děláš, proč...Nepřeji si, abys tohle říkala, mě to opravdu bolí, nedává to smysl, nezajímá mě to, k ničemu dobrému to nevede, apod. To je ale těžké umění, můžete se k němu propracovat časem, nebo vám s tím může pomoci psycholog. Další možností, která mi prolétla hlavou, je povznést se na to. Je možné, že máma sama má problém. Buď sama se sebou, s někým, něco jí trápí, nebo bolí. Neumí to řešit a tak si možná vylévá zlost. I to se stává a poměrně často. Snad vás může v tu těžkou chvíli potěšit, že to třeba nemusí být vůbec vaše vina, že nadává, může to mít přece jinou příčinu.


Zpět na seznam