Nic nemá smysl

Dobrý den, je mi 21, loni jsem zacala pracovat ve fabrice, prace to neni hrozná, ale vubec mr nenaplnuje, tak jsem si podala přihlášku na vysokou skolu a podala výpověď, ale uz ted je mi jasny ze me na vysokou nevezmou, dale jsem cely zivot mela velkou nadvahu a zhubla jsem behem loňského roku o 30 kilo což byl muj největší sen, vubec jsem ale nečekala, ze az to dokazu bude to tak jak je to ted. Jsem ze sebou porad nespokojena, v poslední dobe me prestalo vsechno bavit, nic me netěší zivot mi prijde zbytečný a az moc premyslim nad jidlem v podstatě pořád.Silva Nevím co mam delat, jestli vyhledat odbornou pomoc nebo jestli to prejde
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den. To že se vám podařilo změnit věc se kterou jste byla zřejmě velkou část života nespokojená, považuji za opravdu významný úspěch. Možná se však stalo, že jste od snížení váhy čekala zlepšení i v oblastech, které s ní byly spojeny jen málo. (To se ale stává řadě lidí, typicky představa: "Kdybych nežil tady ale v XY, tak by bylo všechno lepší.") Faktorem může být i to, že takto významná změna váhy je velká fyzická i psychická zátěž a může ke rozkolísání psychiky vést. Jestli vaše potíže "přejdou" je těžké odhadovat. Vyhledání odborné pomoci bych jednoznačně doporučoval, pokud ke zlepšení nepovedou změny v životním stylu (viz odpověď peerporadkyně), nebo pokud budete trvání obtíží považovat za příliš dlouhé či intenzivní . Pokud vyhledáte odbornou pomoc již teď, mám na mysli především psychoterapii, rozhodně tím nic nezkazíte. Může to pro vás být příležitost ujasnit si, proč jste se sebou a svým životem nespokojená a hledat další strategie, jak si sebevědomí zvýšit a jak pracovat na spokojenějším životě. Přeji ať se vám to daří.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den Silvo. Obtíže, které popisujete, jsou poměrně závažné, bojovat s nimi sama je obtížné a podpora ze strany odborníka a návštěva psychiatra by byla určitě dobrým krokem k tomu, aby se situace mohla zlepšovat. Je možné, že se vám udělalo psychicky zle z prudkého, nebo velkého zhubnutí, to se někdy stává. Přemýšlíte co dělat, začít studovat je určitě dobrá volba. Studium Vám nabídne nové obzory a možnosti dalšího uplatnění. Máte strach, že na vysokou školu, na kterou se hlásíte, Vás nevezmou, i to se může stát. Důležité je nevzdávat se, zkusit i více škol. Pokud se chcete rozvíjet a vzdělávat existují i jiné alternativy k vysokým školám jako například různé vzdělávací a rekvalifikační kurzy, které nabízejí širokou škálu oborů. Podstatné je, abyste si ujasnila, co Vás baví a zajímá, co by Vás mohlo naplňovat. Platí to i o volném čase a koníčcích, když budete dělat, to co Vás uspokojuje, nemoc nebude mít prostor se rozvíjet, alespoň u mě to tak fungovalo.


Zpět na seznam