OCD a samoléčba

je mi 21 let a přibližně od 15 let nejspíše trpím OCD. Všechno začalo, když jsem se začal bát jedné věci (obzvlášť ve třídě) a stále kontroloval, jestli se náhodou nestala.Když jsem se kontroloval, snažil jsem si něco říkat nahlas v hlavě a uklidňovat se. Mnohdy jsem tu promluví zakončil i slovem Ámen, i když jsem nebyl věřící (pro utvrzení, že už se to nebude opakovat). Po 2 letech jsem konečně uznal, že se tak stát nemůže, ale OCD se přesunulo zas na něco jiného. Když jsem na problém myslel, bylo to jen horší a byl jsem “jakoby pod hladinou”. Take me bolela hlava, u srdce, potil jsem se atd. Nakonec jsem zjistil, že mi nejvíce pomůže, když dělám, že žádné problemy nejsou. Díky tomu se můžu dostat opět “nad hladinu”. Take nesmím doslova mluvit v hlave a soustredit se na dýchání. Je to pracné. Poté chvili trvá, než se mé myšlenky upnou na realitu. Snažím se chodit spát i vstávat brzy a dělat přes den co nejvíce aktivit. Poté se stav lepší, prodlužuje a nějaké negativní myšlenky se dají docela dobře odrazit. To mi pomáhá na problém nemyslet, lépe dýchat atd. Minulý tyden jsem začal dýchat jen nosem a to velmi zmírnilo intenzitu neg. myšlenek. V posledni době mi bylo špatně z návštěvy psychiatra, protože jsem opět musel vytáhnout svou minulost a vcítit se do ni. To mé snažení lehce překazilo a donutilo mě to na OCD myslet. Do té doby jsem problem resil sam. Postupoval jsem správně a mám pokračovat v soustředění se na přítomný okamžik nebo bych potreboval pomoc?
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, připadá mi, že vaše snaha má určitý efekt, zároveň vás však stojí hodně energie a významně zasahuje do toho, jak žijete jednotlivé dny. Předpokládám, že pokud toto úsilí doplníte o spolupráci s odborníky (psychiatr a psychoterapeut) může to mít velký přínos. Dost možná díky tomu zjistíte, jak vaše techniky poupravit tak aby byly účinnější nebo stály méně sil. Léky by zase ovlivnily hladinu úzkosti a nutkavost. Myslím tedy, že nejde o volbu, zda jít vlastní cestou nebo spolehnout na odborníky, ale o hledání způsobů jak tyto přístupy spojit pro co nejlepší účinnost. Držím vám palce.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Obtíže, které ve svém dotazu popisujete, se mi zdají poměrně závažné. Vyvíjíte obrovské úsilí na zvládnutí a překonání svých stavů a musí vás to stát opravdu mnoho sil. Mám vlastní zkušenost s tím, že jsem se dlouhé roky pokoušela zvládnout vlastní úzkostné stavy a panické záchvaty, aniž bych vyhledala odbornou pomoc. Zpětně viděno bych jednala jinak. Užívání léků na zklidnění a docházení na psychoterapii mi totiž přineslo opravdu značnou úlevu. Pro mě osobně je vodítkem to, zda dané problémy zásadním způsobem snižují kvalitu mého života a schopnost běžného fungování v každodenních záležitostech. Pokud ano, vyhledávám pomoc. Nezůstávejte na své obtíže sám. Pomoc a podpora druhého člověka je vždy přínosem. Existují terapeutické přístupy,které umí s obtížemi z okruhu OCD velmi dobře pracovat. Návštěva psychiatra, o které se zmiňujete, by mohla být první dobrý krok. Držím palce a přeji jen vše dobré.


Zpět na seznam