OCD a terapie

Dobry den, trpim obsesemi. Beru jiz 6 let ad, a mam za sebou KBT a chodim na psychoterapii. Hodne na sobe pracuji, resim svuj zivot protoze me detstvi nebylo jednoduche, jenze mam pocit ze uz nemam kam jit v terapii a uzkosti se vraceji. Nekdy se mi spis jeste pritizi kdyz se furt motam v minulosti. Je mozne, ze sem se uz dostala na konec? Urcite sem hodne veci pochopila a hodne veci se zmenilo ale neprijde mi, ze by to nejak moji poruchu ovlivnilo. Jsou dny kdy je mi fajn a pak prijde propad. Od leta mi prijde ze mi AD uz tak nezabiraji, protoze sem se za pomoci dr.snazila vysadit a od te doby je to horsi. Vubec nevim kudy kam, ale asi zacnu tim ze si zajdu za psychiatrem. Monika
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, Moniko. Přijde mi dobré, že na zvládnutí potíží tolik pracujete a jsem rád, že vám to v řadě ohledů pomohlo. V životě každého přicházejí horší období, která mohou, ale nemusí nutně mít vnější příčinu. Obdobně to bývá i u lidí s dlouhodobými obtížemi či onemocněním, kde jedním z projevů může být i zhoršení projevů nemoci. V první řadě bych považoval za vhodné, abyste své pocity a úvahy probrala se svým psychoterapeutem. Možná již to, že o tom budete mluvit, promění způsob práce, nebo bude mít vliv na její efekt. Někdy se stává, že v daném období již zaobírání se minulostí nic dalšího nepřináší. Je pak možné se v terapii zaměřit na jiné věci, snížit frekvenci, popřípadě jí ukončit. Za přirozené považuji i to, že po nějaké době může být přínosem se k tomu vrátit (ať již u jiného nebo stejného terapeuta). Pokud uvažujete o tom, že potřebujete upravit medikaci, je konzultace s psychiatrem zcela logický a správný krok. Přeji ať se vám daří.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, Moniko. Schvaluji to, že na sobě pracujete. A chápu i to, že je možná té terapie v poslední době moc. Stává se to. Na Vašem místě bych se s terapeutem zkusila domluvit, zda by třeba nešlo zvolnit, chodit méně často. A nebo změnit způsob práce. Připadá mi jako dobrý nápad zajít za psychiatrem, zvláště pokud jste to ještě nezkusila. V každém případě doufám, že najdete způsob, jak si pomoci k tomu, abyste se cítila lépe. Přeji vám to.


Zpět na seznam