osobné problémy

Dobrý deň, chcem sa spýtať na problémy, ktoré mám v rodine s matkou. Mám s ňou problém komunikovať aj v bežných situáciach pretože ,keď je náladová a keď sa s ňou chcem rozprávať tak drvivú väčšinu času niečo robí a pritom nie je sústredená na mňa alebo povie väčšinou pod vplyvom emócii a keď ma potom zavolá tak zase povie ,že o tom sa s tebou nebudem baviť. Stále sa stará aj do bežného rozhodovania a ja na to reagujem s hnevom trochu impulzívny a neviem byť zodpovedný za svoje emócie a pocity a celkovo za svoje zdravie. Tak ,že by som mal nejako zmeniť svoje podvedomie pretože neviem čo mám robiť. Kritizuje ma za niečo,obviňuje, kričí skoro stále. Už som to riešil aj s rodinou aj psychológmi a nikto mi neporadil dostatočne. Lebo ja ju zmeniť neviem a ona je možno len v strese alebo pod emóciami. Ďakujem vopred za odpoveď.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, chápu že takovéto interakce, zvláště s blízkým člověkem, mohou být nepříjemné a zraňující. Z dotazu není zřejmé nakolik jste na matku odkázán (případně ona na vás), což ovlivňuje mnohé v možnostech, jak se situací zacházet. Změnit druhého dospělého člověka (zvláště pokud nechce) je nerealistické přání, je však možné pracovat na změně vztahu nebo sebe sama. Obvykle jde o proces, z toho vyplývá, že málokdy změnu způsobí jedna rada (byť třeba dobrá). Napadá mě, zda jste se s matkou bavili o vzájemných očekáváních a potřebách? Napřéíklad, zda ona ví, jak situaci prožíváte a vy jste si nechal vysvětlit, co zase prožívá ona. K dalším možnostem patří nastavování hranic a hledání způsobů setkávání a komunikace, která pro vás nebude tak zraňující. Můžete též hledat způsoby, jak nepříjemné emoce zvládat a upouštět, aby na vás setkání neměla takový dopad. Aby bylo možno tato obecná doporučení přenést do běžného života je vhodné mít podporu, prostor pro reflexi, trpělivost a pravděpodobně se i naučit řadu dílčích dovedností (například komunikačních). S tím by vám mohla pomoci docházka do psychoterapie. Přeji, ať se vám daří.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, Být v napětí kvůli vlastní matce je velmi nepříjemné vždy a to právě proto, že je to matka. Někdo, kdo by nás měl podporovat, být nám na blízku. Nebo naopak vy byste ji měl podporovat, pokud by vám to umožnila. Chápu, že to bolí. Je dobře, že hledáte strategie, jak to řešit, ať už u psychologa, nebo u zbytku rodiny. Jen tak dál. V komunikaci s matkou se obrňte trpělivostí, snažte se o zachování její i vlastní důstojnosti. Je možné, že má matka psychické potíže, ve smyslu nemoci, je i možné ale i jiné vysvětlení, něco jako osobnostní rysy, nebo vliv stresu, který jste zmínil, nebo i docela jiná možnost, rozdílně se k tomu přistupuje. Já to z vašeho dotazu nemohu poznat, nevím, zda je situace taková stále, zda se zhoršuje, kolik je matce, kolik vám a jiné informace. To všechno jsou informace důležité pro odborníky, pokud byste se rozhodl ještě jednou někoho oslovit. Vy máte právo na podporu a pomoc, matku k léčbě nutit nelze, pokud to nepřekročí určitou mez a situace se nestane nebezpečnou pro ni, pro vás. Lze jí to šetrně doporučit. V každém případě přeji hodně síly a jsem ráda, že jste se obrátil na naši poradnu.


Zpět na seznam