Osobné problémy

Dobrý deň, už dlhšiu dobu mám problémy s matkou pretože žijem ešte s ňou aj s otcom a zároveň som mal dlhodobé problémy so spolužiakmi a nevyriešilo sa to a vo mne to zanechalo následky ako úzkosti a bojové stavy ako útek a únik a neviem čo s tým mám robiť. Teraz mi hovorí ,že pokiaľ ju nebudem počúvať a nebudem poslúchať tak,že sa môžem živiť sám aj si sám zarábať na seba pričom to s tým vôbec nesúvisí pretože ja by som mal mať samostatnosť a zodpovednosť do istej miery a mne to aj vadí ,že sa nerozhodujem sám a chcela ma už aj z domu vyhodiť pričom nemôže lenže ona nikoho nepočúva. A stále sa musím riadiť podľa nej a nie samostatne a teda je pre mňa toto domáce prostredie dosť stresujúce. Ďakujem .
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, dokáži se představit, že je pro vás takové soužití velmi vysilující a frustrující. Je poměrně běžné, že mezi rodiči a dospělými dětmi existují rozdílné názory a konflikty, někdy jsou pak výraznou motivací k osamostatnění. Nemohu ale hodnotit, nakolik jsou nároky vaší matky přiměřené či přehnané, protože o nich nic konkrétního nevím. Z vašeho dotazu také není zřejmé, jaké překážky před vámi pro budoucí osamostatnění stojí. Například, zda ještě studujete a nemáte tak možnost si vydělat dostatek peněz nezbytných pro samostatný (či částečně samostatný) život. Nebo zda vám psychické potíže komplikují hledání zaměstnání. Nebo, zda v tom hrají roli úplně jiné důvody. Za principiální možnost považuji jednak „naředění“ kontaktu a pobytu doma – docházku na brigádu, kontakt s kamarády, zájmovou činnost, sport apod. Zároveň by pak bylo vhodné postupně provádět kroky, které vedou k přebírání zodpovědnosti za svůj život a větší soběstačnosti. Jak by to mohlo vypadat konkrétně se odvíjí od vaší jedinečné situace. Možná by pomohlo se poradit s někým, kdo má od vašeho soužití odstup. Může to být někdo z vašeho okolí, kdo je schopný do určité míry pochopit důvody obou stran, stejně jako psycholog, pracovník poradny pro rodinu a mezilidské vztahy, nebo konzultatnt na některé z linek důvěry. Přeji, ať se vám situaci daří postupně zlepšovat.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, abych pravdu řekla, ve Vaší otázce se moc neorientuji. Rozumím tomu, že Vám nevyhovuje prostředí, ve kterém žijete a komplikovaný vztah s matkou. Možná máte částečně omezenou svéprávnost a její stávající interpretace Vaší matkou Vám nevyhovuje, což by mohlo být hlavním důvodem Vašich potíží. Jestliže uvažujete o změně prostředí a podmínek, ve kterých žijete, mohl byste například vyhledat sociální službu orientující se na chráněné bydlení. Tam by Vás mohli také nasměrovat na další pracovníky, kteří by Vám mohli pomoci řešit otázky týkající se Vaší samostatností, zodpovědností a rozhodování, což se zřejmě bude dotýkat i finančních záležitostí. Držím Vám palce a přeji hodně štěstí.


Zpět na seznam