osobné problémy

Dobrý deň, našiel som na Vás kontakt a chcel by som sa spýtať čo robiť ak moja myseľ je tak rozrušená ,že sa to prejavilo tak,že som v strese a stále kvôli tomu nemám v sebe a okolo seba pokoj - stále ma niečo stresuje a neviem čo s tým. Bývam ešte s rodičmi a hlavným problémom je matka , ktorá sa stále stará či dosť pijem čo ma núti aby som dosť pil a jedol a stále ju poslúchal a nevie mi dať chvíľu pokoj. Potom mám problém si aj sám v živote poradiť lebo ona mi vždy radí miesto toho aby som to skúsil sám. Ja som býval strašne chudý a vtedy ma žiadne myšlienky nemohli zaťažovať . Fyzické telo bolo vychudnuté. Neporiadok vo veciach mi zle pôsobí na psychiku a rôzne veci vo mne vyvolávajú opakovanú úzkosť , ktorá je spôsobená rôznymi traumatizujúci udalosťami napríklad strachom a šikanovaním a moja myseľ sa tým veľmi narušila a zároveň moja myseľ (mysl) nedokáže vytvárať rôzne riešenia na veci , keď som pod stresom a v deštruktívnom prostredí a moja myseľ sa nevie ukľudniť prípadne neviem či sa tam niečo nepoškodilo lebo nevie o veciach uvažovať normálne a nájsť viacero riešení , ktoré iní ľudia vedia nájsť. Matka mi neustálym opakovaním a nútením rôznych vecí a opakovaním , že potom so mnou napríklad nikam nepôjde ak chcem ísť podľa môjho želania, prípadne ak by ste mi vedeli odporučiť niekoho ďalšieho. Ďakujem pekne.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, pro zvládnutí dlouhodobých úzkostí je vhodné naučit se některou z relaxačních technik (autogenní trénink, Jacobsonovu progresivní relaxaci), docházet do psychoterapie, případně společně s psychiatrem zvážit nasazení léků. Zároveň je vhodné pracovat na úpravě prostředí v kterém žijete i životosprávy (včetně náplně dne, tělesného pohybu a sportu), které změny žádoucím směrem podpoří. Je pravděpodobné, že matčino vměšování je vedeno dobrými úmysly, což nic nemění na tom, že ho prožíváte jako nepříjemné či neadekvátní. Možná by stálo za to s ní v klidu promluvit, co to s vámi dělá a jakou podporu byste ocenil více. Nelze ale vyloučit, že je její starostlivost též poháněna úzkostí podobnou té vaší a minulými zkušenostmi. Pak by bylo vhodné domluvit postupy tak, aby mohla mít v zásadních věcech jistotu že vám nehrozí vážné nebezpečí (například návrat vážnějších tělesných potíží které jste možná dříve měl) a přitom to nemělo podobu neustálého kontrolování. Někdy bývá vhodné vše probrat v rodinné poradně či rodinné psychoterapii, o podporu byste mohl požádat i psychologa, pokud k němu budete docházet. Je možné, že i váš praktický lékař by mohl mít užitečné kontakty či postřehy. Přeji, ať se vám postupně daří situaci zlepšovat.
Avatar

Katka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Děkuji za Váš dotaz. Musím přiznat , že odpověď na něj není jednoduchá. V dotazu zmiňujete starostlivou matku, která Vás nenechá vytvořit si vlastní zkušenost. Píšete , že dosud sdílíte společnou domácnost s rodiči. Z Vašeho dotazu není zřejmí Váš věk. V případě , že jste již plnoletý , máte právo na vlastní volbu lékaře. V opačném nesou právní zodpovědnost za Vás rodiče. Tady bych se v případě potřeby obrátila na školního psychologa . Být já na Vašem místě, pokusila bych se svá přání vykomunikovat s matkou. Vztah je vždy založen na oboustranné důvěře. Pokusila bych se jí vysvětlit , jak se cítím a co mě trápí. Domnívám se, že matka pro Vás chce /ze svého úhlu pohledu / to nejlepší , a že Vás chce uchránit před možným stresem a nadměrnou zátěží, který jak píšete těžko snášíte. I já mám někdy velký problém se stresem. Řeším to podle situace. Jedná-li se o stres v podobě trémy, používám dechová cvičení. Jednáli se o nadměrnou pracovní zátěž, vyhovuje mi zvolnit tempo, vzít si volno a věnovat se koníčkům. V mém případě relaxovat při procházce v přírodě. Při tom všem je důležitá i životospráva - jím pravidelně a piju dostatečné množství tekutin. Jak vidíte, tady se moc neliším od Vaší matky. Předpokládám , že jste mladý muž a chápu, že si vše potřebujete " vyzkoušet na vlastní kůži" Hodně štěstí a sebedůvěry. Katka


Zpět na seznam