osobné problémy

Všetko sa to začalo vtedy, keď som chodil na strednú školu a v triede som sa tam bavil iba s pár babami , potom som sa ja s nimi prestal baviť a bavil som sa už len s jednou. A neprijali ma do toho ich kolektívu čo ešte moje následky len znásobilo. Od prvého ročníka som bol voči nim taký viac mentálne zaostalejší a preto sa nado mňa povyšovali argumentami a potom bol jeden spolužiak, ktorý mi bránil v tom aby som sa bavil s ostatnými spolužiakmi v tom, že ich manipuloval aby sa so mnou nebavili a keď som to riešil so školským psychológom, triednym učiteľom a riaditeľom aj viackrát aj tak nič nepomohlo. Vo mne to zanechalo traumatizujúci zážitok a neviem sa stým doteraz vysporiadať. Otec mi s tým radil a to tak, že povedal, že si ich mám tvrdo nevšímať a teda sa traumatizovala moja myseľ aj to vo mne zanechalo psychické následky. Hovoril mi čo mám robiť a ešte s jedným chalanom z druhej triedy, ktorý mu v tom radil tak neustále chodil k mojej lavici a začal sa mi vyhrážať , že skončím pod mostom a podobne. Trvalo to minimálne 2 roky, čím sa zhoršil aj môj prospech lebo cez vyučovacie hodiny ma vyrušovali. Viete mi prosím odporučiť niekoho alebo povedať to ako sa dá z toho dostať? Ďakujem pekne.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, z vašeho psaní jsem pochopil, jak si vysvětlujete vznik svých potíží. Příliš ale nepíšete o tom, jak se nyní projevují ani v jaké životní situaci se nacházíte. Obecně by vám mohla být prospěšná psychoterapie (nejčastěji u psychologa). S její pomocí bývá možno traumatické zážitky zpracovat a hledat způsoby změny. Podobně , jako jste přišel ke své traumatizující zkušenosti, je obvykle možné postupným navazováním, rozvíjením a úspěchy v sociálních vztazích tuto zkušenost korigovat tak, abyste se v kontaktu s druhými cítil příjemněji a bezpečněji. Držím vám palce
Avatar

Vlasta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkuji za Váš dotaz do naší poradny. Pokud z Vašeho dotazu správně rozumím, jedná se o tzv. šikanu na střední škole. Oceňuji Vaši odvahu, že jste se dokázal svěřit s tímto problémem školnímu psychologovi, třídnímu učiteli a řediteli školy. Jen mě mrzí, že ani jeden z nich Vám nedokázal pomoci a zasáhnout proti šíření šikany. Je potřeba o šikaně mluvit jako o jevu, který se v naší společnosti vyskytuje a může se stát komukoliv a neznamená to, že je ten dotyčný špatný nebo divný. Nejdůležitější je, aby člověk měl možnost se svěřit někomu, komu důvěřuje a kdo nebude zesměšňovat jeho pocity. Nikdo nemá právo druhému ubližovat. Pro radu nebo pomoc existuje telefonická linka bezpečí. Z dotazu mi není známo, zda jste školu již ukončil a nyní hledáte podporu pro zpracování tohoto traumatu ze šikany. V tom případě bych se asi obrátila na odborníka -psychologa, který Vám může vhodnou terapií pomoci, jak se oprostit od role oběti, krok za krokem získat sebedůvěru a vypořádat se s celou situací i do budoucna. Přeji Vám hodně štěstí a zdaru k řešení situace.


Zpět na seznam