Osobné problémy

Dobrý deň, mám problém so sústredením a stabilitou lebo nežijem v kludnom prostredí a nejako som zbytočne urobil to ,že zrazu som sa prechádzal po ulici a som si chcel všetko všímať a vedome som sa ako keby odtrhol od sústredenia a neviem sa k tomu vrátiť. A neviem narábat s informáciami keď som v strese lebo z domu mam takú blbosť ,že všetko sa rýchlo robí u nás doma a mňa naháňajú aj oni sa náhlia tak to mám v hlave a navyše ked mám veľa vedomostí lebo mám zahltenú myseľ vedomosťami a vplýva na ňu aj veľa stresu a tým pádom to neviem triedit a mam chaos v myšlienkach. Ďakujem za odpoveď.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, pro řešení potíží se soustředěním bych především doporučoval zvážit změny v běžném denním životě. Uspořádání prostředí, denní režim, čas na odpočinek i pohyb, časové rozvržení povinností.. Mnohdy je pro tyto úpravy nutná domluva i s ostatními členy domácnosti, nebo spolupracovníky. Účinné jsou pak i techniky, které pozornost trénují – například relaxační techniky, mindfulness, jóga, tai-či apod.
Avatar

Bára

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Děkuji za Váš dotaz. Popisujete problémy se soustředěním. I já se s nimi poměrně často potýkám. A je pravda, že se to velice zhoršuje, když jsem ve stresu. Nebo když jsem zahlcena mnoha informacemi. Mně pomáhá naprosté zklidnění. Odfiltruji vše, co není absolutně podstatné. Snažím se zcela zklidnit, udělat si čisto v hlavě. Což může trvat i několik dní. Je pravda, že pohoda a klid doma, jsou důležité. Člověk by si měl přizpůsobit okolí, tak aby se v něm cítil dobře. I já jsem měla doma častokrát náročnou atmosféru. Mám mnoho sourozenců a doma byl pořád hluk a shon. Pomohlo mi mít vlastní pokoj, kam jsem mohla jen já. Nyní se mi podařilo úplně vlastní bydlení, což je pro mě nejlepší a dost mi to pomohlo si srovnat věci tak, jak potřebuji. Jisté zahlcení zažívá asi občas každý. Když jsem se ale začínala léčit, měla jsem pozornost sníženou dlouhodobě. A musela jsem ji znovu vybudovat. Pomáhaly mi v tom různé cvičení. Hodně jsem počítala matematické příklady. Byl to takový restart a postupné zvyšování náročnosti na soustředění a vůbec výkonnost. Přeji hezký den.


Zpět na seznam