Dobrý den,
z důvodu napjatého vztahu s matkou mluví otec občas o sebevraždě, dokonce vypráví co bychom měli dělat až tu nebude. Chtěl bych se zeptat jak moc tyto výhrůžky brát vážně a jak se zachovat při těchto řečech.
Děkuji za odpověď

Michael Kostka
Odpověď odborníka:
Dobrý den, takovýmto způsobem není možné riziko sebevražedného jednání hodnotit. K tomu by byla potřeba osobní návštěva vašeho otce u psychiatra či psychologa.
Stran vhodných reakcí bych doporučil jasně vyjádřit, že si takové chování nepřejete a nabídnout doprovod k odborníkovi (psychiatr, psycholog, krizové centrum). Pokud vám na otci záleží, máte k němu pozitivní vztah, jeho jednání by vám ublížilo (či snad již ubližuje), bývá vhodné vyjádřit i to.
Pokud budete mít vážnější obavu, že by se o sebevraždu mohl pokusit, bylo by na místě doprovodit otce do psychiatrické nemocnice či na krizové centrum, což je v krajním případě možné i nedobrovolně (o odvozu v prvním kroku rozhoduje lékař záchranné služby). Zcela jednoznačným důvodem k nedobrovolné hospitalizaci je jakákoli příprava činu (dopis na rozloučenou, hledání informací jak sebevraždu provést, příprava způsobu - např. shromažďování léků), nicméně ke zvážení je to i při mírnějších projevech.
Pokud si nebudete jistý/á , jak se zachovat, můžete se poradit i vy na některé z telefonních linek důvěry.
Držím vám palce.