Otec mnou pohrdá

Dobrý den, nejsem si jistá, zda dokážete zodpovědět můj dotaz takhle na dálku, ale ráda bych znala Váš názor. Léčím se schizofrenií už delší dobu, samozřejmě si svoji nemoc uvědomuji a dělám vše proto, abych se vyhnula další atace, neboť vím, že každá další ataka by ubližovala nejen mně, ale i mým nejbližším. Chodím na injekce, na terapii, snažím se pracovat, studuji, sportuji, nepiju alkohol ani neberu drogy a nekouřím. Vím, že nejsem dokonalá dcera a i já mám své mouchy. Problém je v tom, že mě můj otec neustále uráží, a to dost vulgárně, říká, že se za mě stydí. Přitom jeho matka (má babička) byla také schizofrenička a není jediná, kdo touto nemocí v jeho rodině trpí. Chtěla bych vědět, proč mnou otec tak pohrdá,když on sám pochází z rodiny, ve které schizofrenie byla. Budu vděčná také za odpověď peer poradce, který má podobnou zkušenost. Jsem opravdu tak hrozná dcera? Co se vlastně odehrává v jeho duši? Děkuji za odpověď.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, podobně jako peer poradkyně mám potřebu ocenit váš aktivní a spolupracující přístup k léčbě i zdůraznit, že ho rozhodně nepovažuji za samozřejmý. Mám radost, že to pravděpodobně nese své ovoce a daří se vám zřejmě vést úspěšný život. (Doufám, že jste v tom též spokojená – o tom nepíšete.) To, jak se k vám otec chová mě mrzí. Tím spíše, že jste si své potíže sama nezvolila a děláte co můžete, aby byl jejich dopad co nejmenší. Tedy, rozhodně si nemyslím, že jste „hrozná dcera“. Co přesně se v něm odehrává, nemohu vědět. Je možné, že na vás směřuje jeho frustrace z těžkostí které mu život přinesl. Někdy lidé mohou takovýmto nešťastným způsobem kompenzovat nepříjemné emoce – například smutek a obavy. Obvykle to nedělají vědomě, což nic nemění na tom, že to vůči vám není fér. Zůstává však otázka, co s tím zkusit dělat. Především bych považoval za vhodné, abyste se před zraňujícím chováním chránila. Může to vypadat například tak, že zraňující situace budete zastavovat a opouštět (např: „promiň táto, ale já za to co mě potkalo nemůžu a snažím se dělat co je možné, aby mi bylo líp .. je nespravedlivé abys mi za to nadával .. jestli toho nenecháš, nebudeme se dál bavit..“). Podporou vám v tom může být psychoterapie. Dále můžete zkusit otci navrhnout, aby si přečetl některý z materiálů o schizofrenii pro příbuzné, nebo navštívil skupinu pro rodinné příslušníky. Můžete též zkusit navrhnout a domluvit schůzku s vaším psychiatrem či psychoterapeutem, kde byste si o tomto problému promluvili ve třech, případně i za účasti matky. Zda to bude mít nějaký přínos sice není jisté, můžete pak ale být klidná, že více již není ve vašich silách. Držím vám palce a přeji ať se vám daří co nejlépe.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Děkuji, že máte zájem i o názor peer poradce. Předně bych si přála ocenit váš zodpovědný a příkladný přístup k léčbě. To, co považujete za "samozřejmé", totiž to, že se člověk aktivně o svou léčbu zajímá a využívá podporu dostupných odborníků, není totiž vůbec samozřejmé a běžné. Váš přístup je skvělý a věřím, že vám nesmírně pomáhá na cestě k zotavení a k co nejlepšímu možnému zdravému životu. Mrzí mne, že navzdory tomu zažíváte takovou míru nepřijetí a kritiky ze strany otce. Jeho postoj nehovoří nic o vás a o tom, jaká jste. Hovoří hlavně o něm samém. Zřejmě jej něco trápí a není schopen přijmout vás takovou, jaká jste a vidět vaše silné stránky a ocenit váš přístup k léčbě nemoci, kterou jste si nevybrala. Tuším, že by bylo velmi těžké snažit se jej přimět, aby sám vyhledal třeba psychologickou pomoc a přehodnotil své postoje, kterými vám ubližuje. Mnohem spíše můžete na tomto pracovat vy sama v rámci své terapie. Naučit se nenechat se jeho slovy tolik zraňovat a uchovat si svou jistotu o vlastní hodnotě. Sama mám zkušenost s tím, že to jde a terapie v tomto směru velmi pomáhá. Držím palce, jste na té nejlepší cestě.


Zpět na seznam