panická hrůza ze sourozence

Dobrý den, mám takový problém, který zažívám v podobě psychického týrání od mé starší sestry.Vše začalo když otěhotněla a dítě nechtěla. Když se narodilo hrozně ho začala milovat, ale úplně se změnila. Začala bydlet s babičkou a otcem dítěte. Kolikrát se její přítel a ona tak pohádali, že po sobě házeli nože, jen skrz to, že jí řekl ne. Odstěhovala jsem se od rodičů a přijde mi, že se to zhoršilo. Několikrát se stalo, že všechny začala vydírat tím, že se zabije. Není to tak dlouho, co babička zemřela a ještě se to zhoršilo. Matka je z ní taky nešťastná, ale nedokáže jí říct ne, protože se bojí reakce. Jakmile mi napíše že by chtěla něco podniknout a nemám v ten den čas nebo mám prostě práci, začne mi vypisovat tak strašné věci, že se třepu u telefonu a jen brečím. Když jí napíšu nesouhlas, svůj názor nebo ne, spustí se ten kolotoč znovu a jsem z ní psychicky opět na dně a trpím stihomanem. Když o ní něco řeknu, bojím se aby mě nějakým stylem neslyšela, přitom to nejde protože ode mě bydlí 100km, ale ten pocit je tak ubíjející, že už nevím kudy kam. Když mě pak po hádkách vidí, dělá že nic. Vůbec se s ní o tomhle nedá bavit, protože prý nic takového nedělá. Každý si o ní myslí,jak je hodná, ale jen já vím, jak dokáže všechny kolem sebe nenávidět a všem přát jen smrt. Prosím poraďte mi co mám dělat?
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, chápu, že vás situace může velmi zasahovat a zneklidňovat. Domnívám se, že prvním krokem je nalezení podpory a způsobů jak se chránit. Zcela souhlasím s reakcí peer poradkyně a nenapadá mě, co důležitého k tomu dodat. Držím vám palce.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Ve svém dotazu popisujete velmi problematický vztah se sestrou a to, jak psychicky negativně na vás působí. Pokud má někdo psychické potíže, ale sám si je nepřipouští a odmítá se léčit, pak bývá velmi těžké jej k vyhledání pomoci jakkoli motivovat. Ve vašem případě mi však přijde podstatnější zamyslet se, jak můžete ochránit před jejími výpady sama sebe a kde najít podporu pro sebe. Z vašeho dotazu je cítit, že žijete ve velkém psychickém tlaku a ve stálém pocitu ohrožení. Myslím si, že byste na to neměla zůstávat sama a prvním skvělým krokem je to, že jste napsala do naší poradny. Spletité rodinné situace však nelze řešit na dálku jednorázovou odpovědí. Z vlastní zkušenosti vám mohu upřímně doporučit podporu psychoterapeuta, který by se s vámi vašim strachům dlouhodobě věnoval a pomohl vám znovu najít pevnost a ztracený klid. Mně osobně terapie velmi pomohla a přinesla mi úlevu v mnoha oblastech života. Seznam psychologů a psychoterapeutů lze nalézt na internetu. Držím vám palce a přeji mnoho sil v překonání zátěžové situace.


Zpět na seznam