panika z nemoci

Dobry den, jsem dvojnasobna maminka, mym problémem je obava z bacilu, mam strach aby se me deti nenakazily, staci ,když vidim kychajici dite a uz deti beru bokem, když mají horecku doslava trpim strachem o ne. Chci se zeptat, zda je toto jednani normalni,popripade reseni? Dekuji predem za odpověď Petra
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, definice normality je v tomto kontextu nejednoznačná. Znamená to průměrná? Nebo to že je léčba užitečná? Nebo že je léčba dokonce nezbytná? Z hlediska uvažování o případné léčbě považuji za klíčová kriteria, jak moc to vám a vaší rodině život komplikuje a zda s tím něco chcete dělat. Pokud se pro to rozhodnete, můžete vyhledat psychologa či psychoterapeuta - práce s úzkostmi (či případně až fobiemi) je legitimní a relativně běžným důvodem pro vyhledání pomoci - psychoterapie, v některých případech může být užitečná též psychiatrická medikace. Přeji ať se vám daří.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Předně bych Vám ráda pogratulovala k dvojnásobnému mateřství. Věřím, že Vám děti přinášejí do života spoustu štěstí a radosti. Zároveň je však s péčí o děti spojena velká dávka obav a starostí. Starost o jejich zdraví je jednou z nich. Člověk by je rád uchránil od všeho, co by je mohlo ohrozit, ale to v úplnosti vlastně nikdy nejde. Žijeme ve světě, kde jsou nemoci přítomné a snaha děti přehnaně chránit by jim možná mohla i uškodit. Kontaktem s viry a bakteriemi si budují svou obranyschopnost, kterou budou v životě potřebovat. Navíc se nervozita matky přenáší i na děti, které pak také mohou reagovat úzkostně. Znám to z vlastní zkušenosti, také jsem velmi silně vnímala všechny obavy a strachy svých rodičů a dodnes ve mně jejich otisk zůstává. Ke konzultaci svých obtíží můžete využít někoho z odborníků, ať už psychologa, nebo psychoterapeuta. Věřím, že pokud se Vám povede méně se o děti strachovat a více se spolu s nimi radovat ze světa a ze života, budou vaše děti nejen spokojené, ale i zdravé.


Zpět na seznam