Pomoc

Dobrý den,manžel mně neustále trestá,když ho naštvu přestane se mnou mluvit a dělá naschváli.Dnes jel za švagrovou a rodinou a nevzal mně sebou a ani jsem mu nestála mi zavolat že nepřijede,dále jse objevila 50 000 Kč a ani o nic nevím,mně kontroluje kaźdou korunu.Podnikáme a všechny peníze ,který chodí na můj podnikatelský účet posílám jemu.Já si nechává na poplatky kancelář;tel atd . Ve výši 5 000 jo a jinak mně chodí ČID po autonehodě ve výši 6 000 z toho si platím garáž ,atdjinak se všemi penězi hospodařil můj manžel .Chci se poradit jak mám reagovat.Nadávámi a uráží mně ;že jsem pitomá a blbá.Už nemůžu proč mi to dělá.Píši zmateně;ale už nevím jak dál před lidmi je fajn a pak je jak vyměněný.Ví co mně bolí,odjede k rodině 200km a mně nechá doma.Moc to bolí.Mám ho ráda,ale pořád si říkám to jsem tak špatná:Děti máme dospělé a už s námi nebydlí 5 let.Podnikáme spolu a pracujeme v jedné kanceláři.Když Něco uděláme podle něj špatně už je zle .Jinou ženu nemá ani nemám já milence.Neustále mně ponižuje.Jak jsem neschopná a sebestředná.Pořád mně posílá k psychiatrovi.Když jsme chodili do novomanžlské poradny tak po 5 sezeních mi řekl,že už tam nepůjdeme,že to nic neřeší že mně chce jen promiňte to slovo ošukat.Když si chci s ním promluvit tak mi řekne,že se mnou skončil dokud se nezmením ,ale přesto mně má rád tvrdí.Když něco řešíme tak z jeho s alkoholem:Sex je ok.I když vyžaduje něco jiného /zlatý déšť a natáčet porno tak mu vyhovím.Je mu 63 let a mně 56 let.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, pokud jsem dobře identifikoval vaši otázku, tedy "jak mám reagovat", tak první co mě napadá je, že vaše možnosti jsou pravděpodobně dosti omezené. Z toho co popisujete se zdá, že kromě toho, že vás manžel dlouhodobě sráží (možná až psychicky týrá) jste na něm v zásadních oblastech zcela závislá. Bydlíte spolu, pracujete spolu, trávíte většinu času a dost možná je vaším nejdůležitějším sociálním kontaktem. V principu by bylo logickou reakcí vymezení se, ve vaší situaci mi však připadá, že taková akce u manžela nemůže mít odpovídající váhu, protože ví, že jste na něj odkázaná a proto, že toto chování (zřejmě léta) snášíte. Za vhodný první krok bych považoval, pokud byste začala budovat a rozvíjet své vlastní vztahy a čas který trávíte bez něj. Pravděpodobně by vaší vyjednávací pozici vylepšilo i to, kdybyste na něj nebyla ekonomicky odkázaná a netrávili jste spolu i veškerý pracovní čas. Následně (či souběžně) s tímto osamostatňováním, by mi přišlo vhodné, otevírat téma toho, co vám ve vztahu nejvíce vadí a nastavovat jasné hranice. Je mi zřejmé, že po letech takového soužití není změna snadná a nelze jí uskutečnit z týdne na týden. Nicméně jsem zároveň přesvědčen, že každý posun žádocím směrem může přispět úlevě a otevírat šanci pro další změny. Budete-li v této změně potřebovat podporu odborníka, můžete se obrátit na psychologa či psychoterapeuta. Přeji hodně štěstí.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Z Vašeho dotazu je zřejmé, že je mezi vámi s manželem mnoho dlouhodobě neřešených problémů. Zdá se mi, že nebere moc ohled na Vaše potřeby, že si žije podle svého a vy se často musíte cítit jakoby odsunutá na druhou kolej. Říkám si, že já být ve Vaší kůži, cítila bych se asi dost osaměle a poníženě. Na Vaší straně cítím zájem na vztahu pracovat a ochotu se měnit, aby vztah lépe fungoval. Zdá se mi však, že Váš manžel není schopen připustit na své straně žádné chyby, což je něco, co změnám ve vztahu brání. Na Vašem místě bych se asi pokoušela otevřeně s ním o všem hovořit, pojmenovávat, co Vám vadí a co Vás zraňuje. Pokud Vás má opravdu rád, jak říká, měl by Vám vyjít vstříc a brát na Vaše potřeby větší ohled. Zkuste si také najít nějaké vztahy a aktivity, které Vám budou dělat radost - zajděte si někam s kamarádkou, vyjděte si někam do přírody, jděte si do kina na hezký film nebo podnikejte cokoli, co Vás samotnou těší. Ať máte z čeho čerpat radost a sílu jít dál. Držím palce a přeji vše dobré.


Zpět na seznam