Pomoc

Dobrý den.Manžel trpí ocd,léčí se, ale moc to nepomáhá.Když něco dělá, tak to je hrůza,napadají ho nesmyslné myšlenky a po mě chce,abych mu na ně odpovídala a ujištovala ho,že je vše ok,když mu neodpovím,je zlý a vzteklý.Až ho to přejde,je zas líp,ale já jsem ve strachu stále-co se zas bude dít.Dva týdny zpět jsem bez jeho vědomí nechala provést drobnou práci na našem rd,všiml si toho až nyní a zase vyváděl,uznala jsem svou vinu,prosila ho o prominutí,ale on neodpouští,to prý neexistuje.Obvinuje mě jako bych spáchala ten nejtěžší zločin.Ale vše se zas týká té jeho ocd,protože si myslí,že pán,co to dělal,měl ruce od nafty a jiné nesmysly.Zase jsem ve strachu,mám tetanii a léčím se s depresí,ze všeho viním sebe.S ním nejde v klidu nic probrat,je hned zlý a protivný.Nevím jak se mu mám bránit.Je to už 20let,co takhle vyvádí,ale dovolí si jen na mě.Každý mi radí od něj odejít,ale já se bojím,navíc ze všeho viním sebe,protože on mi to dává stále najevo.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, chápu že takové soužití je pro vás velice náročné, vysilující a že může vést i k různým pochybám o sobě samé. Přemýšlím nad tím, zda důvodem setrvání v manželství je "jen" to, že nedokážete odejít, nebo zda máte i další důvody, proč to nedělat, nebo možná dokonce i důvody, proč ve vztahu zůstat. (To by pravděpodobně bylo přínosem si ujasnit.) V hledání způsobů jak se bránit - a také chránit - před dopady manželova chování, vám mohou pomoci pohledy a podpora dalších lidí. Ta může být také korekcí pro úvahy o svém podílu, či přímo vině. V některých případech k tomu dostačují blízké přátelské vztahy. Někdy (a dost možná je to váš případ) jsou potíže natolik dlouhé a závažné, že je na místě vyhledání pomoci odborné - psychologa či psychoterapeuta. Hledání, jak situaci unášet lépe, je značně individuální proces, proto je možnost obecných rad velmi omezená. Vhodné bývá hledat si, udržovat a rozvíjet další oblasti života - práci, zájmy, sociální kontakty - i mimo zatěžující vztah a prostředí. Problém (ačkoli v nezměněné velikosti) pak nemusí být ústředním bodem života, a z dalších aktivit je možno čerpat úlevu či energii. Přeji hodně štěstí
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, nedivím se, že jste začala pochybovat sama o sobě, když jste tak dlouho vystavena tolika obviněním. Aby manželovi léčba zabírala, je v první řadě potřeba, aby to opravdu chtěl on a spolupracoval, je to těžká práce, ale i nad OCD se dá zvítězit. Na internetu lze najít krátkou příručku Dr. J. Praška o této poruše, která vám pomůže posoudit, zda má manžel léčbu, která má šanci na úspěch. Chápu ale, že vás především trápí otázka, jak se bránit a zachovat si svoji duševní rovnováhu i důstojný život. K nalezení řešení, se kterým budete spokojená, byste pro sebe mohla využít služeb psychologa, psychoterapeuta, linky důvěry, apod. Na vašem místě bych si potřebovala ujasnit, co ve svém dalším životě chci a mohu tolerovat a co už je za hranicí. Někdy potřebujeme nejdřív najít větší sebedůvěru, abychom mohli přijmout řešení, které nám zajistí naši vlastní ochranu. Stejný respekt, jako projevujeme ostatním, bychom vždy měli poskytovat i sami sobě. Držím vám palce.


Zpět na seznam