Pomoc kamarádovi, část 1

Dobrý den,můj příběh se týká mého bývalého přítele, kterého mám stále ráda, ale žít s ním nejde.Mám obavu, že by mohl trpět nějakým duševním onemocněním a kdyby byl ochotný to řešit, tak by mohl být možná i šťastný v životě. Je mu 28 let a je to štíhlý, velmi pěkný muž.Má střední školu a hraje roky házenou.Ale to jsou asi všechna pozitiva.Pracuje jako dělník, v práci bývá výbušný a drzý na své nadřízené, dost často je na neschopence a většinou vydrží v zaměstnání tak max dva roky.Bydlí v bytě s rodiči, má tam svůj pokoj,v kterém nebyla asi nikdy provedena žádná vetší změna.Nedokáže sám nic zařídit, není schopný kamkoli zavolat, nejezdí na dovolené,oblečení si kupuje jen, když se mu rozpadne to staré,platí si jen mobil. Auto měl velmi staré,dokud mu nedal děda svoje, protože už nejezdí.Nedokáže normálně mluvit s lidmi, je odměřený a dokáže být i vulgární. Ale jeho největší problém jsou ženy. I když s nějakou chodí (občas se k některé na chvíli nastěhuje), tak i přesto si pořád píše s jinou nebo i více ženami.Nemluvě o tom, že je schopný třeba v sobotu jít souložit k jedné a v neděli zase k jiné ženě i při tom, že jednu stálou má.Sex ho baví, ale nikdy se nelíbá ani nehladí, možná jen tak na chvíli orální sex.I když jemu samotnému se hlazení líbí.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, chování vašeho kamaráda - expřítele se mi zdá sebestředné, nepřiměřené věku, místy až bezohledné. V tom může hrát roli řada faktorů, většinou to souvisí s výchovou a dosavadní životní zkušeností. Řada lidí takové jednání začne měnit, pokud zjistí, že je pro ně nevýhodná - např. jim dojde, že kvůli tomu mají potíže s udržením vztahů, práce. Někteří této změny dosáhnou sami, jiným v tom může pomoci psychoterapie. Nicméně bez tohoto uvědomění a motivace (tedy chtění) nelze dělat víc, než poskytnout zpětnou vazbu, proč je s dotyčným nemožné být (uznám-li to za vhodné a má-li zájem se to dozvědět) a chránit se před možnými zraněními či zneužíváním z jeho strany. Nad rámec tohoto nepovažuji za efektivní, abyste se o pomoc pokoušela vy. Přeji ať se vám v životě daří.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Ptáte se, jak pomoci svému bývalému příteli, já si zase kladu otázku, co poradit vám, abyste se v této situaci cítila lépe. Myslím, že váš bývalý partner je "pěkné kvítko" a to i s ohledem na to, že skutečně může mít psychické obtíže. Možná je opravdu nemocný, také bych si tipovala na problémy s osobností, může to být i od každého trochu. Těžko jej nutit k tomu, aby se změnil ze své vůle, nebo čekat, že se poučí, to by vás mohlo úplně vyčerpat. Mohla by mu pomoci psychoterapie, možná i léky, ale to neřeší otázku, jak ho k tomu přimět a hlavně proč. To proč myslím hlavně vzhledem k vám. Abyste se k němu mohla někdy vrátit? Já nevím. Možná bych se spíše snažila nabrat síly, ošetřit vlastní duševní pohodu, třeba se časem objeví někdo na obzoru, kdo si vás bude vážit a udělá něco pro vás.


Zpět na seznam