pomoc neteři

Dobrý den!Nevíme si rady s neteří.Nevychází vůbec z domu.Když chodila do školy na první stupeň,bydlela na vesnici.Pomalu celý den jsme ji neviděli.Pořád byla venku.Na druhém stupni se přestěhovala do města.Spolužačky se jí začaly posmívat,že nenosí značkové oblečení,je ,,socka" apod.Samozřejmně chodila slušně oblečená.Její máma je samoživitelka,tak na ,,značky" prostě nebylo.Následovalo kamarádství s klukama,poté party,na střední škole drogy,záškoláctví apod.Musela dělat maturitu dodatečně,protože měla maximum neomluvených hodin.To samé pokračovalo dále,kdy střídala zaměstnání,měla áčka.Přitom,když na vše byla strašně šikovná.Jen nezodpovědná.Pak si udělala zbrojní průkaz,začala pracovat jako ochranka. Začala mít zdravotní problémy-záněty močového měchýře apod.Teď už 2 roky nepracuje.Žije s přítelem,který za ní platí pojištění.Chodí jí nakupovat,vaří atd.Normálně to vypadá na lennost a nezodpovědnost.Myslím,že v tom je ale daleko víc.Když k nám jede na návštěvu,několikrát jde u nás na záchod.To samé,než nasednou do auta zpět.Návštěvy přijímá jen doma a bojí se i mluvit s cizími lidmi.Vše za ní vyřizuje přítel.Doma má jen nějakou práci na počítači,za kterou dostává nějaké peníze.Jinam se bojí jít pracovat kvůli zdravotním problémům a cizím lidem.Přitom je strašně hodná,šikovná a chytrá.Citlivá.Hlavně by těžce nesla,kdyby se někomu stalo něco v rodině.Už jsme jí navrhovali,že bude psycholožka docházet domů,ale nechce o tom slyšet.Prý si svoje problémy vyřeší sama.Teď má 25 let
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, na základě vašeho popisu mi také přijde pravděpodobné, že za tím je něco jiného než lenost či nezodpovědnost - mohou to být např. výrazné úzkosti a deprese. Bez osobního kontaktu s odborníkem však přesnější diagnostika a především stanovení vhodné léčby není možné. Odhaduji, že u člověka s takovou mírou obtíží je na místě i léčba psychiatrickými léky (např. pro zmírnění úzkostí či depresí), která může výrazně pomoci k návratu do běžného fungování. Dále by zřejmě byla vhodná i psychoterapie. Proto by bylo vhodné vyhledat psychiatra či klinického psychologa. Další potíží však je, že se aktuálně návštěvě odborníka vyhýbá, možná ji přímo odmítá. Vhodnou podporou může být i to, pokud budete vyjadřovat svůj pohled na věc, nabídnete pomoc se zprostředkováním návštěvy či jí nabídnete doprovod. Podle toho, jak situaci popisujete zde, mi přijde, že jste schopna kromě problémů označit i silné stránky a potenciál neteře. Líbí se mi, že jí nehodnotíte, problémy popisujete věcně, a je patrná snaha pomoc. Dost možná byste o tom velmi podobně mohla mluvit i s ní. Další možností pak může být do této snahy zapojit i jejího partnera či další blízké lidi. V některých oblastech existují i služby či organizace, které nabízí docházku za lidmi s psychickými obtížemi - označují se např. jako asertivní komunitní tým či terénní psychiatrický tým. Informace by mohl mít místní psychiatr, psycholog či pracovnice sociálního odboru.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Z toho, jak popisujete životní příběh i současný stav Vaší neteře se mi zdá, že na vině rozhodně nebude její lenost nebo nezodpovědnost, i když by se to tak při povrchním pohledu mohlo jevit. Kombinace nízkého sebevědomí, obav z kontaktu s lidmi, úzkostných obtíží a možná i depresivních projevů stojí člověka tolik sil, že je pro něho postupem času překonávání všech překážek v běžném životě natolik obtížné, že se začne stahovat do sebe, minimalizuje zátěžové situace a může i prakticky přestat vycházet z domu. Je to zcela logické obranné chování - nikdo z nás se nevystavuje rád nepříjemným a vysilujícím momentům. Pro okolí však bývá toto chování často nesrozumitelné a daný člověk navíc musí čelit velkému nepochopení. Sama také dobře znám co je to vyhýbavé chování a unikání před situacemi, z nichž pociťuji úzkost. Mně osobně velmi pomohla dlouhodobá psychoterapie, kde jsem se krok za krokem učila, jak takovým situacím čelit a jak pracovat se svými obavami. V nejtěžších obdobích mi také velmi pomohly léky na zklidnění. Největší potíž bude asi v tom, aby se sama neteř rozhodla své obtíže řešit a vyhledala odbornou pomoc. Zkuste ji pro to motivovat zejména tím, že jí dáte na jevo svůj zájem o ni a pochopení místo kritiky, kterou nejspíše od okolí často slýchá. Snad se Vám podaří získat si její důvěru a motivovat ji ke změně. Jistě by se jí hodně ulevilo, stejně jako mně. Držím vám oběma palce.


Zpět na seznam