Pomoc

Dobry den, pisem Vam pretoze som uz uplne zufala, bezradna. Uz od detstva mam intenzivne sadisticke fantazie, kde tyram inu zenu. Avsak v skutocnosti ma zeny vobec.nepritahuju a ani nepritahovali a chcela by som mat romanticky vztah s muzom. Vzrusuju ma aj romanticke predstavy s muzom, ale nie do takej miery ako sadisticke. Velmi sa bojim ze som nejaka psychopatka, v skutocnosti by som nikdy nechcela nikomu ublizit ale mam strach ze raz ma tieto fantázie premozu a ze nikdy nebudem moct mat normalny sexuálny zivot (s mužom) kvoli nim. Ps. Mam 18 rokov a nedavno mi diagnostikovali OCD.
Avatar

Jana Rašková Ottová

Odpověď odborníka:
Dobrý den, oceňuji důvěru, se kterou se na naši poradnu obracíte. Píšete, že jste zoufalá, bezradná, že máte sadistické fantazie o týrání jiné ženy a máte obavy, že jste psychopatka. Zároveň píšete, že byste nikomu nikdy nechtěla ublížit. Určitě bych pro porozumění Vaší situaci potřebovala více informací o tom, jak často fantazie máte, jak s nimi zacházíte, jak jsou intenzivní, jak moc jsou nutkavé, jak je prožíváte, také jaké vztahy ve svém životě udržujete. Ale obecně mohu říct, každý člověk má někdy fantazie, které překračují normy (ať již společenské nebo jeho vlastní), záleží pak již na tom, jak často, jak intentzivní jsou a jaké chování po nich následuje. Také je důležité říci, že dnešní norma toho, co lidé ve svém sexuálním životě provozují, je velmi široká, a pokud to vyhovuje oběma (všem) zůčastněným, rozhodně se nemusí jednat o psychopatologické jednání. Vy píšete, že byste fantazie nikdy nechtěla realizovat a to mi přijde na Vaši situaci důležité a rozhodně proti obavám, že byste byla psychopatka. Rozumím ale tomu, že Vás to může vyčerpávat, vzbuzovat obavy, jestli Vás fantazie někdy nepřemůžou a možná Vás to v důsledku může ovlivňovat či blokovat při navazování vztahů (nejen partnerských). Také proto bych Vás chtěla moc podpořit, abyste vyhledala odbornou pomoc, kde byste mohla o těchto fantaziích hovořit. Píšete, že Vám byla diagnostikovaná OCD, odvozuji tedy, že jste již v kontaktu s psychiatrem byla. Ten Vám může být dobrým pomocníkem v nasměrování do péče psychologa, psychoterapeuta. Ve vaší situaci si myslím, že osobní rozhovor a diagnostika toho, co Vás trápí je velmi důležitá. Nejen proto, abyste zjistili, že Vaše představy nemusí být formou psychopatické. Můžete společně porozumět tomu, co se Vám v hlavě vlastně odehrává, také hledat způsoby, jak ventilovat emoce či představy pro Vás bezpečnou cestou. Takovou psychologickou péči Vám může poskytnout klinický psycholog hrazený z Vašeho zdravotního pojištění. Držím Vám palce a věřím, že najdete cestu k úlevě od pocitů zoufalství.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, o vtíravých představách byl kdysi realizován průzkum na velmi vysokém počtu dobrovolníků a výsledkem bylo zjištění, že je má každý. Jejich potlačování má za následek právě jejich neodbytné výpady do naší mysli. Na vašem místě bych vyhledala psychoterapeuta, se kterým byste pod bezpečným vedením mohla dát představám volný průběh a s jeho pomocí se jich tak v ideálním případě i zbavila. Moc vás chci povzbudit, abyste do terapie šla a našla řešení této poruchy. Vím o několika lidech, kteří toho s pomocí terapeuta dosáhli a byla to pro ně veliká úleva. Držím palce!


Zpět na seznam