Popírání viny

Dobrý den, mám menší problém s chováním mého přítele. Jsme spolu už několik let a jeho popírání jakékoliv viny jsem si všimla už dřív, ale vždy to byly jen maličkosti, ale postupně se to stupňuje. Nyní mě obviňuje i z toho, když mu šéf řekne, že svou práci mohl odvést lépe. Tvrdí mi, že ho neustále vyrušuji, ale když vidím, že pracuje, tak si jdu číst nebo dělat si svou práci. Řekla jsem mu, že to už dělá delší dobu a nejen mě,a že by s tím měl přestat, protože náš vztah ničí, ale řekl mi, že já jsem zlá ženská a náš vztah ničím jen já. Kvůli němu jsem vyhledala psychologickou pomoc, protože jsem věřila, že náš vztah skřípe kvůli mě. Pan doktor řekl, že mi zničil sebevědomí a naučil mě ze všeho se obviňovat, a že má přijít se mnou. Nedokázala jsem jej přesvědčit, aby šel se mnou a jen vyřvával, že vše je moje chyba, a že se mám nad sebou zamyslet, že on není žádný blázen. Pan doktor mi řekl, že s ním nic nevzmůže, když nepřijde. Chci se zeptat tady, jak mu mám pomoci, když sám nechce? A čím to je, že se takto chová? Byla bych ve vztahu opravdu spokojená, kdyby vymizelo toto neustálé obviňování, ze kterého jsem již opravdu vyčerpaná.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, problém který popisujete bych se, pro dlouhodobý partnerský vztah, příliš nezdráhal označit jako dosti významný. Obávám se, že v dané situaci může přítelovo chování změnit jen on sám a to navíc jen za podmínky, že o to bude stát a usilovat. Z toho co píšete, mi formy pomoci, které jste nabídla přijdou adekvátní. Pokud je odmítá nepovažuji změnu léta trvajícícho chování za reálnou. Na vás pak je, jak s touto situací naložíte a zda budete nadále nadřazovat jeho pohled a potřeby nad svoje. Rád bych vás ujistil v tom, že máte právo rozhodnout se, zda za těchto podmínek chcete nadále ve vztahu setrvávat. Pro ujasnění této otázky a svou podporu můžete i nadále využívat konzultace s psychologem či psychoterapeutem. K otázce, proč se tak přítel chová, se nemohu vyjádřit. Možností je více a nemám dostatek informací. Nicméně nevidím důvod proč by v nastavování hranic, co jste ochotna akceptovat, měly tyto důvody hrát významnější roli. Přeji hodně štěstí
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Děkuji, že máte zájem i o odpověď pee poradce. Popisujete ve svém dotazu vztah s přítelem, který pro Vás musí být nesmírně náročný. Čelíte obviněním, která jste nezpůsobila a přes Vaši dobrou vůli i ochotu daný problém řešit se nic nemění. A to z jediného důvodu - začít na sobě pracovat musí opravdu zejména Váš partner. Pokud si své chování neuvědomuje a není schopen požádat o pomoc, pak tím nejen ohrožuje psychické zdraví své i Vaše, ale ohrožuje i váš vztah. Takovéto chování se dá nějaký čas snášet a omlouvat, stojí Vás to však jistě mnoho sil a nebylo by ani pro jednoho z vás dobré nechat stávající situaci takto dlouhodobě. Můžete se znovu pokusit s přítelem o problému hovořit, ale rozhodnutí nakonec vždy bude záležet na něm. Je dobře, že Vy svou psychickou podporu v odborném lékaři máte. Pokud by pro ni byl otevřený i přítel, věřím že by bylo možné dosáhnout ve vašem soužití podstatných změn k lepšímu. Přeji Vám hodně sil a brzkou úlevu ve Vaší náročné situaci.


Zpět na seznam