Porucha osobnosti v rodině

Dobrý den, moje sestra trpí nejspíš některou z poruch osobnosti. Někdy se chová, jako by žila mimo realitu, je výbušná až agresivní, prakticky se všemi svými kamarádkami se rozhádala, má extrémní změny nálad, vše dává za vinu okolí a rodině, jakoukoliv snahu o pomoc považuje za útok. Největší problem je, že má dvě malé děti. Každé z nich má s jiným partnerem, teď se rozchází s tím druhým, takže situace je opravdu náročná. Co máme dělat jako rodina? Je velmi bolestivé to pouze sledovat, hlavně kvůli jejím dětem. Teď údajně začala chodit na psychoterapii, ale předpokládám, že bude trvat řadu měsíců, než se to projeví. Jestli tam bude sestra říkat pravdu a jestli tam vydrží chodit. Bojím se, že jen čekáme, než se stane nějaký velký průšvih. Děkuji za odpověď
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, na složité a komplexní problémy je obtížné odpovědět v takto omezeném rozsahu. Za vhodnou strategii považuji: (1.) oceňovat přiměřeně sebemenší pokroky, (2.) chránit se před zraňováním a zmírňovat škody a (3.) podporu ve využití pomoci. Co přesněji tím myslím? (1.) Téměř všichni máme tendenci opakovat oceňované chování, navíc je to pro nás důležitá zpětná vazba, co druhému činí radost. Mnohdy např. stačí po (relativně) příjemném setkání zmínka „to bylo fajn, už se těším až zase zajdeme na kafe..“ nebo „..vážím si, žes to se mnou řešila i když je ti to nepříjemné..“. (2.) Často není na místě snášet zraňující chování druhého a je lepší situaci jasně ukončit či odejít „..nemůžeme řešit problémy, když na mě křičíš, vrátíme se k tomu příští týden, pokud budeš chtít..“. Zmírňováním dopadů může být i to, že budete udržovat kontakt s dětmi, budou ve vás mít podporu a důvěru. (3.) Můžete podpořit sestru ve vyhledání pomoci či jí můžete pomoc sami nabídnout – např. hlídáním dětí, aby měla čas docházet na psychoterapii, řešit další potíže a nebo si zcela obyčejně odpočinout, aby nabrala síly. Sami můžete využít konzultace v některé z „poraden pro rodinu a mezilidské vztahy“. Přeji ať se daří situaci postupně zlepšovat.
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den! Děkujeme za dotaz do naší poradny. Z Vašich slov je znát starost o děti Vaší sestry i o její další osud, a tak bych Vás ráda podpořila v tom, abyste i nadále vytrvala a sestře nabízela svoji podporu. Věřím, že je to těžké, zvláště pokud to považuje sestra za útok na ni samotnou. A také si myslím, že změny k lepšímu v rámci psychoterapie se dostaví až po více měsících návštěv. Zkuste i nadále věnovat svoji pozornost dětem. Pokud je dokážete udělat šťastné, věřím, že se postupně bariéry překonají. Popřemýšlejte, zda by sestře např. vyhovovalo jejich pohlídání nebo nějaký výlet pro děti po okolí. Pokud bude sestra i nadále odmítat pomoc rodiny, můžete využít rady odborníků z oblasti péče o rodinu. Užitečné odkazy naleznete např. zde: http://www.cmhcd.cz/stopstigma/uzitecne-odkazy/. Přeji Vaší rodině více radosti do dalších dní!


Zpět na seznam