Posedlost partnerem

Dobrý večer, Nevím jestli mi s tímhle někdo vůbec poradí, ale už jsem zoufalá. Před půl rokem jsem si našla přítele přes internet, občas když mi neodepsal na zprávu i když byl online, podezírala jsem ho, že si píše s jinými ženami, ale pak moje žárlivost a podezíravost nějak odezněly. Ale před 2 měsíci mě podvedl a od té doby se ho musím pořád ptát, jestli mě opravdu miluje. Myšlenky typu jako "Co když mě pořád podvádí. Proč si píše se mnou, když má kolem sebe lepší atd..." mě nenechají spát. Bojím se, že si něco udělám, když se se mnou rozejde, protože mi opravdu psychicky pomáhal, když jsem to potřebovala, ostatní partneři mi ubližovali, asi se na něj fixuji. Jinak bojím se, že se může jednat o vztahové OCD, protože jsem úplně jím "posedlá", přehnaně žárlím na jeho kamarádky (když okomentoval fotku své kamarádce, řekla jsem si v duchu, že to je h**zl a sukničkář). A znovu jsem ho začala podezírat, že dává přednost jiným ženám a že mi lže.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, nejsem si jist na co přesně reagovat. Pokud jde o obavu, zda netrpíte OCD, můžete být klidná – pro toto onemocnění jsou typické jiné projevy. Zároveň mi však šlo hlavou, že se vztahem i tím jak ho prožíváte, zřejmě velmi trápíte. Tomu by mohlo pomoci, pokud byste na své prožívání nebyla sama, měla někoho komu se můžete svěřit a kdo vás podpoří. Také mě napadalo, zda vaše problémy nesouvisí spíše s nízkým sebevědomím, nedostatkem jiných blízkých vztahů a tím, že se vůči zraňujícímu chování druhých nedokážete chránit. Pokud to považujete za problém a nedaří se vám to zlepšit pomocí vlastní, případně s pomocí přátel, můžete se o pomoc obrátit na psychologa či psychoterapeuta. To by bylo bez zbytečných odkladů na místě, pokud by hrozilo, že si budete nějak ubližovat. V neposlední řadě pak uvažuji nad tím, nakolik je to vztah virtuální a nakolik založený na reálných setkáních. Čím vzdálenější a zprostředkovanější kontakt, tím více dochází ke komunikačním nedorozuměním i rozvíjení vlastních fantazií, které nemusí mít s realitou příliš společného. Přeji, ať se vám daří.
Avatar

Bára

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Děkuji za Váš dotaz. Popisujete partnera, na kterém Vám záleží, ale Váš vztah je nějakým způsobem komplikovaný. OCD se vyznačuje vtíravými myšlenkami a nutkavými činy. Člověk má svíravou myšlenku, kterou když nezažene určitým způsobem, něco se podle něj stane. Například si neustále myje ruce, protože se bojí nákazy. Žárlivé a podezíravé projevy, do OCD spíše nepatří. Vnímám, že je pro Vás tento stav velice vysilující a trápí Vás. Osobně bych se pokusila vyhledat odbornou pomoc. Jak pro Vás samotnou, tak třeba i párovou. Snažit se pochopit, co je za tím, jak s tím pracovat, i jak na to hledí Váš partner. Přeji mnoho sil.


Zpět na seznam