Potíže s pamětí

Dobrý den. Dva roky jsem léčena pro akutní psychotickou poruchu s příznaky schizofrenie (Asduter, 15mg,jedenkrát denně). Dlouhodobě na sobě sleduji potíže s pamětí, především texty a hudební složky oper. Paní psychiatrička mi za měsíc doporučuje vyšetření psychologem,v čem, prosím, takové vyšetření spočívá? Děkuji za Vaši odpověď.
Avatar

Jana Rašková Ottová

Odpověď odborníka:
Dobrý den, odpověď naší peer poradkyně je velmi podorobná a aspekty psychologického vyšetření hezky popisuje. Za sebe mohu dodat, že pevně danou formu psychologické vyšetření nemá, vždy záleží na konkrétním zadání a psychologovi, který jej provádí, jaké zvolí diagnostické metody. Obecně to naše peer poradkyně přibližuje velmi dobře. Věřím, že Vám díky poznatkům získaným během Vašeho sezení může psycholog pomoci objasnit, s čím Vaše potíže s paměti mohou souviset, a přidá doporučení, jak případně paměť trénovat a kapacitu navyšovat, pokud to bude potřeba. Určitě se bude věnovat i Vašim případným dotazům. Držím palce, ať se Vaše obtíže brzy zmírní.
Avatar

Vlasta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkuji za Váš dotaz do naší poradny. Krátce k potížím s pamětí: Více lidí nyní mluví o těchto potížích, zapomínání apod., vysvětluji si to i já osobně aktuální situací s pandemií. Běžný den probíhá poněkud jinak, musíme si zvykat na nové situace a okolnosti, což může mít vliv i na naši paměť. Nyní k dotazu ohledně vyšetření psychologem. Není se čeho bát, jedná se o rozhovor s psychologem. Už si ani nevzpomínám přesně veškeré detaily z mého psychologického vyšetření. Ale delší dobu navštěvuji psychoterapii, kdy psycholog zjišťuje můj aktuální stav, jaké potíže mám, co by mi mohlo pomoci apod. Vlastně všeobecně platí, že psycholog si může udělat více času na konzultaci s člověkem než psychiatr. Během takového vyšetření také psycholog svými psychologickými metodami zjišťuje, co člověku chybí a naopak které silné stránky má-co mu dobře jde, co dokáže, jak si umí s tím či oním poradit; jak žije a pracuje apod. Připojuji obecný popis tohoto vyšetření -> Psychologické vyšetření obvykle probíhá tak, že se nejprve psycholog seznámí s tím, proč se má vyšetření dělat, k čemu má posloužit. Součástí každého vyšetření je rozhovor, zadávání testů, jejich analýza a sdělení výsledku. V případě, že se jedná o klinické vyšetření (zaměřené na rozpoznání duševní poruchy), bývá rozhovor plný otázek na osobní historii klienta, jeho fungování v rodině, v práci, ve škole, jeho detailní popis psychických, případně tělesných potíží. Testy pak mohou obsahovat různé úkoly formou dotazníků, kresby, popisu barevných skvrn apod. Na psychologické vyšetření by měl jít klient v kondici – vyspalý, najedený. Pro dosažení co nejlepších výsledků je důležité, aby byl klient motivovaný se v rámci svých možností snažit, musí vědět, proč to dělá a taky by měl mít zájem na informacích, které z vyšetření vzejdou. Doufám, že jsem Vám mohla poskytnout potřebné informace. Přeji hodně štěstí a zdraví, ať se daří.


Zpět na seznam