Praha

Dobrý den, hledám odbornou pomoc pro léčení psychické nemoci. Jsou to už dva roky,co bojuji s panickou atakou a těžkými depresemi. Až do teď jsem měla pocit,že to všechno zvládnu sama a že na tom nejsem určitě tak špatně. Jenže teď už vím,že jsem udělala chybu,že by bylo mnohem lepší poradit se s odborníky.Poradili byste mi prosím, kam přesně se obrátit? U koho se objednat na sezení a na kolik by to případně vyšlo finančně? Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den. K. 18let
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, považuji za pozitivní, že jste se rozhodla vyhledat odbornou péči v okamžiku, kdy zjišťujete, že si sama nedokážete dostatečně pomoc. Léčba panické poruchy i depresí se děje prostřednictvím psychoterapie , léků a změn v životním stylu. Mnohdy bývá nejvhodnější kombinovat všechny 3 postupy. Psychoterapie může být např. prostředkem úlevy, pochopení co ve vás úzkosti a deprese vyvolává a pomocí s hledáním dalších způsobů, jak tyto stavy zvládat. Při častých či silných atakách bývá na místě užívání psychiatrické medikace, která je schopna tyto příznaky ovlivnit. V úvahách o životním stylu bývá vhodné se zaměřit na vyváženost nároků a relaxace, fyzické a duševní aktivity, přiměřené množství sociálních kontaktů atd. Prospěšné bývají vytrvalostní rekreační sporty (běh, plavání, kolo) a cvičení typu jóga nebo tai-či. Významnou podpůrnou technikou vytvořenou přímo pro lidi s úzkostnými problémy pak jsou relaxační techniky - autogenní trénink a Jacobsonova progresivní relaxace. V zásadě však lze říci, že dobré je všechno, co není škodlivé a alespoň trochu pomáhá. Další informace můžete nalézt např. na našich stránkách v sekci „o duševních nemocech" nebo v některé z příruček pro pacienty s panickou či úzkostně-depresivní poruchou, některé jsou i zdarma ke stažení na internetu. Pomoc můžete vyhledat prakticky v jakékoli ambulanci psychiatra či klinického psychologa (tam obvykle bývá péče hrazena ze zdravotního pojištění) , bývá však potřebné objednání. Pokud byste docházela na psychoterapii hrazenou přímo, obvyklá cena v Praze je nyní cca 700-800Kč za 50minutovou konzultaci. Držím vám palce a přeji ať je brzy lépe.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Váš příběh mi připomíná mou vlastní situaci před několika lety. Po dlouhý čas jsem se pokoušela vlastními silami bojovat s úzkostnou a depresivní poruchou, provázenou tu a tam panickými záchvaty. Zpětně viděno to byl ztracený čas, kdy kvalita mého života šla podstatným způsobem dolů a vyčerpala jsem mnoho sil, které nebylo lehké načerpat zpět. První pomoc, kterou jsem vyhledala, byla individuální psychoterapie. Terapeutku jsem si vyhledala na základě kladných hodnocení jejích klientů na internetu. Poté však přišel čas, kdy se můj stav ještě zhoršil a kdy jsem byla nucena navštívit i ordinaci psychiatra a začít užívat léky. A právě až kombinace vhodně stanovené psychiatrické léčby spolu s pokračující terapií mi přinesla potřebnou úlevu a zotavení z mých obtíží. Nejsem z Prahy, ale vím, že právě v Praze jsou možnosti psychiatrické léčby i psychologické podpory na velmi vysoké úrovni. Rozhodnutí požádat o pomoc je první a nesmírně důležitý krok k zotavení. Chci Vás tedy povzbudit, že nemusíte mít z návštěvy psychiatrické ordinace žádné obavy. Přeji Vám brzké nalezení vhodných odborníků a hodně naděje, klidu a radosti ze života.


Zpět na seznam