Přecitlivělost

Dobrý večer, je mi 18 let a neustále trpím přecitlivělostí. Rozpláču se při každé kritice či zvýšení hlasu a někdy prostě pláču z ničeho nic. Můj přítel mi už dokonce řekl, že už ho nebaví, jak pořád brečím, proto bych toto chtěla řešit. Neustále mě také trápí žaludek (gastroenterologické vyšetření je v pořádku), sevřené hrdlo, bolesti hlavy a unavenost. Někdy už začínám být i agresivní vůči ostatním lidem. Dříve jsem tyto stavy bohužel řešila sebepoškozováním. Prosím o nějakou radu, protože svou náladou začínám ztrácet přátele.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, v první řadě mám potřebu ocenit, že se vám nyní daří tyto nepříjemné stavy řešit bez sebepoškozování. I proto lze předpokládat, že je možné najít i další způsoby, jak situace či stavy zvládat zase o kus lépe. K tomu by bylo vhodné podrobněji prozkoumat, kdy se objevují, co přesně se ve vás odehrává, co vám pomáhá a co naopak podráží nohy. Někdy bývá užitečné i přijít na to, jak potíže začínaly a co je udržovalo v chodu. Důležité je pak především hledat způsoby, jak náročné situace unášet a zvládat a toto vše se postupně naučit – zautomatizovat. V tom by vám téměř jistě pomohla psychoterapie. Přeji ať se vám práce na zlepšení daří.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Dovedu si představit, nebo si myslím, že vaše potíže z něčeho pramení a vy možná ani sama nevíte z čeho, nebo to nedokážete v tuto chvíli popsat. Napadlo mne, že by bylo dobré si to promyslet a připravit se. Zkuste si položit pár otázek. Napřed co vám dělá zle. Píšete o kritice, zvýšení hlasu. Ještě něco? Co vám naopak pomáhá, při čem se vám uleví? Zkuste si sednout a napsat si to, promyslte to. Třeba by to mohlo do začátku pomoci, si uvědomit, co vás vlastně trápí. Když pak za někým přijdete, třeba za psychologem, nebo sociálním pracovníkem, kamarádkou, nebo budete mluvit s lékařem, apod., už to bude snazší, to rozklíčovat.


Zpět na seznam