Představy, úzkost

Dobrý den nevím zda to sem patří ,ale já už to někomu musím říct nebo se aspoň zeptat jestli je to v pořádku.Často si představuji svojí smrt třeba tak že jsem vážně nemocná a není mi už pomoci .. představují si jak to řeknu rodině a sama si kladu otázky a odpovídám .. dělám to vždy když jsem sama .. když přítel už že synem spí sedím sama v pokoji a z ničeho nic začnu brečet jako by mě něco trápilo ,ale vůbec nevím co cítím se celý den špatně.Cítím tíhu jako by se něco stalo .. vždy se pořádně nadechnu a z hluboka vydechnu. Nemám žádné sklony si ublížit nebo ostatním to né jen si prostě myslím že mám například rakovinu . Bojím se že jsem blázen jsem mladá bude mi 24 ,ale mě přijde že mi je víc a život mě prostě přestal bavit. Necítím se šťastně :(
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, to co popisujete jsou projevy úzkosti či deprese (případně kombinace obojího). To může být způsobeno celou řadou faktorů a jejich kombinací . Například vysokou mírou stresu, vyčerpáním, obavami a nejistotami spojenými s životní situací či budoucností, hladinou hormonů, pohotovostí k úzkostnému reagování atd. Pokud potíže přetrvávají delší dobu, zhoršují se nebo vám výrazněji komplikují běžné fungování, bylo by vhodné vyhledání odborné pomoci – psychoterapie. Někdy se ukáže jako vhodné i nasazení léků proti úzkosti – s tím se můžete obrátit na psychiatra či praktického lékaře. Mohu jen odhadovat, co si představujete pod obavou „jsem blázen“ – v tuto chvíli není pravděpodobný černější scénář, než že vaše úzkosti mohou být o něco častější či barvitější. Držím vám palce.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Děkujeme za důvěru, se kterou se obracíte na naši poradnu a máte zájem i o odpověď peer poradce. Myslím si, že určitě nejste blázen a že by Vaše stavy úzkosti, obavy z nemoci a smrti mohli mít nějakou skrytou podvědomou příčinu. Podobné stavy jsem zažívala, když jsem byla emočně vyčerpaná a/nebo ve stresu. Asi mi nejvíc pomáhalo zvolnění tempa, odpočinek, jóga a jiné relaxační cvičení, procházky apod. Nevím ale, jestli je to Váš případ. Podle mého názoru by bylo dobré obrátit se na odborníka, nejlépe psychologa/psychoterapeuta, s nímž můžete najít příčiny Vašich potíží a pravděpodobně i způsob, jak se s nimi postupně vypořádat. Je moc dobře, že nemáte sklony si ubližovat, že máte zázemí v příteli, synovi a především máte snahu svoji situaci řešit. Věřím, že se Vám s odbornou pomocí podaří obtíže překonat, ať jsou způsobeny čímkoliv. Přeji Vám hodně štěstí a držím palce.


Zpět na seznam