připadám si v práci zbytečná

Dobrý den, můj problém je, že si připadám v práci úplně zbytečná. Pracuji jako pečovatelka ve Velké Británii.Loni v lednu jsem začala pracovat sama na sebe a jen ke klientovi docházím. Jsem tady sama. Mám pár známých, ale ne přátel jako takových. Tedy až na manželku mého bývalého klienta. Ta se snaží mi nahrazovat rodinu. Jenže to není stejné... Ale ten můj problém: Jsem takový ¨nejslabší¨člen týmu. Moje angličtina je relativně dobrá, ale bojím se vyřizovat věci po telefonu nebo mluvit s někým cizím. Jsem nervózní. Můj klient má MND a pomalu mu odchází hlas, takže potřebuje, abychom mu pomáhali s vyřizováním emailů, telefonátů a právě mluvili s návštěvami(fyzioterapeut, zdrav. sestry). Stává se mi, ale to i v českém jazyce, že se zamotávám do toho co chci říct a třeba zapomenu, proč jsem to řekla. Jsem si jistá, že to je hlavní důvod, proč nedostávám žádné úkoly nebo se po mně nechce, abych něco zařizovala. Jsem tam jen na provedení základní péče. A pak taky, nejsem nejrychlejší. Udělám si svou práci, ale nehoním se a nepřemýšlím moc dopředu, jako mé kolegyně. Můj klient má rád preciznost a vše musí být podle jeho představ, což naprosto chápu. Myslím si, že to je i tím, že nedokážu udržet soustředěnost. Můj mozek se stále zabývá různými věcmi. Nejvíce cestou domů a jaké to bude až se vrátím. Na jednu stranu se nedivím, že mi nedává klient více úkolů, ale na druhou bych byla asi i ráda...Nevím, myslím si, že bych měla odejít. Vzdát to...Co myslíte? Moc děkuji za odpověď
Avatar

Jana Rašková Ottová

Odpověď odborníka:
Dobrý den, děkuji za důvěru, se kterou se na naši poradnu obracíte. Ve svém dotazu zmiňujete dvě oblasti, jednak to, že jste v Británii sama a pak to, že se cítíte být "nejslabším členem" týmu u Vašeho klienta. Dle mého názoru mohou tyto tvě oblasti spolu do jisté míry souviset. Představuji si, že může být chvílemi velmi náročné žít v cizí zemi vlastně dost sama, bez někoho blízkého, o koho byste se mohla opřít, s kým sdílet radosti a strasti všedního dne. Domácí péče o klienta s MND je bezpochyby také velmi náročná po všech stránkách. Proto uvažuji, že Vaše nesoustředěnost může souviset s nějakou mírou nervozity či stresu v práci. Často fungujeme tak, že pokud se nám něco nepodaří jak bychom si přáli, v další situaci můžeme cítit nejistotu, která má vliv na náš výkon, díky tomu opět zažít neúspěch a tak si tento okruh fixujeme a těžko z něj vystupujeme. A pokud nemáte s kým byste si o zážitcích z práce pohovořila, kdo by Vás vyslechl, povzbudil milým slovem a podpořil Vaše sebevědomí, rozumím úplně tomu, že Vaše nervozita či nejstota může postupně narůstat a tím ovlivňovat Váš výkon v práci i to, jak se tam cítíte. Napadá mne, zda máte k dispozici nějakou týmovou supervizi, zda by bylo pro Vás možné ji využít? Anebo v rámci porad týmu sdílet v nějaké míře své pochyby a požádat o podporu či přerozdělení úkolů? Další možnost mne napadá, sama se obrátit na psychologa či supervizora pro pomáhající profese a svou situaci s ním konzultovat. Nyní je díky přechodu do online prostředí velký výběr odborníků, nezávislý na místě bydliště. Ptáte se, jestli byste to měla vzdát, odejít. To za Vás bohužel nikdo rozhodnout nemůžeme, ale napadá mne, že tato možnost bude k dispozici vždy. Ale z mého pohledu má smysl, pokud máte svou práci ráda, vyzkoušet ještě nějaké možnosti sebepodpory v této situaci, protože můžete být mile překvapena výsledkem. Držím Vám moc palce a moc Vám fandím.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, nejsem si jistá, že váš dotaz souvisí s duševním zdravím - máte dojem, že vaše potíže v práci by mohly nějak souviset s psychikou? Dovedu si představit, že práce v cizině a nutnost komunikovat v cizím jazyce jsou zejména v začátku náporem a že po nějaké době, když se člověk dostatečně zaběhne, je vše snadnější. Ale nejsem schopná posoudit, do jaké míry je vaše horší soustředění možno přičíst náporu na psychiku a do jaké míry to může být tím, že vám práce možná úplně nesedí. Píšete, že nepřemýšlíte dopředu (a je to k té práci potřeba), že se nehoníte (opět, je to pro dobrou péči důležité?) a spíš přemýšlíte o návratu domů. Možná tedy práce nesplnila vaše očekávání a nejste v ním spokojená? A bylo by to jiné při stejné práci doma? Asi bych na vašem místě hledala odpovědi na podobné otázky, abych mohla lépe rozklíčovat, v čem je problém, a podle toho se pak rozhodla, jak dál. Hodně štěstí.


Zpět na seznam