Přítelovy nestabilní nálady.

Dobrý den. Jsem rok ve vztahu s přítelem. Ve všem si rozumíme, 2 měsíce zpět jsme se přestěhovali. Problém jsou jeho proměnlivé nálady a názory. Za rok vztahu se se mnou 4x rozešel. Vždy to přišlo jako blesk z čistého nebe. O něčem debatujeme, plánujeme třeba víkend a o hodinu později mi napíše, že končíme. Že je chyba v něm, ne ve mne a nechce mne trápit. Vše řeší přes sms, osobně odmítá komunikovat. Během následujícího týdne mne pak opět kontaktuje, nejprve nenápadnými zprávami typu "co děláš" jako by se snažil nějakým způsobem navést rozhovor až mne doopravdy rozmluví a do týdne se tak dáme opět dohromady. Vždy řekne, že mu vztah nějak nejde, ale pak chodí a je z něj neskutečně pozorný partner než za pár měsí ů dojde k dalšímu zkratu. Včera to přišlo znovu. Z hodiny na hodinu, když jsem byla v práci. Večer jsem přišla sbalit si věci, neřekl mi ani slovo. Dnes jen omluvné zprávy s opět stejným obsahem. Mám podezření zda netrpí nějakou hraniční poruchou či jinou diagnozou. Přítele miluji,beru ho i s jeho náladami, ale tyto zkraty nechápu.. chtěla bych mu nějak pomoci, ale nevím jak. Podotýkám že má za sebou nevydařené manželství, ze kterého se údajně dlouho dostával...
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, v tom co píšete nenacházím nic specifického, co by svědčilo pro některou z psychických poruch. Nemohu samozřejmě s jistotou vědět, že tomu tak není, považuji to však za stejně pravděpodobné jako řadu dalších možných vysvětlení. Minimálně stejně důležitá mi však přijde úvaha, co s tím dál. Je sympatické, že chcete příteli pomoci a jste zřejmě ochotná na vztahu pracovat, zároveň by však byla potřebná i aktivita z jeho strany. Může například vyhledat psychoterapeuta, aby své chování i prožívání lépe pochopil a dokázal s tím zacházet jiným způsobem. Nebo by mohl s vámi začít komunikovat o tom, co se v něm děje i o tom, zda potřebuje nějakou podporu od vás. Tato aktivita však záleží především na jeho rozhodnutí a chuti něco pro sebe i vztah udělat. Na vás pak je rozhodnutí, zda a jak dlouho jste ochotná v takto nejistém prostředí žít a nechávat se opakovaně zraňovat. Možná by vám situaci ulehčilo, kdybyste se svými úvahami a pocity nezůstávala sama a měla je možnost sdílet s jinými blízkými lidmi. Držím vám palce a přeji vše dobré.
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den! Děkujeme za Váš dotaz do poradny. Věřím, že jsou pro Vás zvraty ve Vašem vztahu velmi náročné. Já sama hledám v partnerském vztahu pocit bezpečí a stability. Pokud se Váš přítel potýká s nějakou duševní nepohodou, mohl by mu pomoci odborník, např. psycholog. Je otázkou, zda bude přítel ochoten vyhledat jeho radu. Samotný rozhovor na toto téma může být citlivou záležitostí. Pokud chcete oslovit odborníka sama, můžete využít kontakty z našich stránek http://www.cmhcd.cz/stopstigma/uzitecne-odkazy/. Vnímám z Vašich slov obavy o Vašeho přítele a touhu pomoci mu, na druhou stranu si neumím představit vztah, kdy bych se 4x za rok vyrovnávala s náhlým rozchodem. Zkuste popřemýšlet, co od Vašeho vztahu očekáváte do budoucna a vydejte se tím směrem. Příteli můžete pomoci aniž byste se nechala zraňovat. Přeji vše dobré!


Zpět na seznam