Přivlastnění cizí identity

Dobrý den.Dlouho mě trápí záležitost ze které se nemůžu dostat.Od té doby,co znám přítele,mě pronásleduje nenávist k jeho kamarádce.Říkal,že je v pohodě a je dost upovídaná,říkala jsem si že bych ji chtěla poznat.Ale postupem času jsem to nestála,protože se chová zvráceně.Do teď mu to nejspíš nevadí.Jednou jsme na ni narazili. Seznámení proběhlo rozpačitě. K tomu oba patří do školní organizace a byli spolu v kontaktu často.Během léta spolu dělali událost.Cítila jsem se zničeně.Až na konci léta jsem ji potkala a natáčela si mě.řekla jsem všechno příteli. S tím se jakoby všechno mělo vyřešit ale nestalo se tak. Byl to začátek všeho.Čím dál častěji jsem se začala dívat na její profil.Někdy minulý podzim řekl,že se mi chce omluvit a spřátelit.Kývla jsem ale měla jsem z toho hodně špatný pocit. Nakonec k tomu nedošlo, nevím proč. Lhala jsem sama sobě.Čím dál víc se mi dostávala pod kůži.Snažila jsem se to řešit s přáteli i když měli pravdu. V tu dobu jsem byla už někým jiným, jako ona svým způsobem. Jak v líčení tak v oblékání.Líbilo se mi to.Ani jednou jsem se s ní nesetkala.Vím že to není normální.Na začátku léta jsem příteli řekla že mě to trápí celé měsíce. Zakázala jsem mu o ní mluvit ale vždycky se s ní bude přátelit.Minulý týden ji také zmínil ale už jsem z toho vyčerpaná.A setkat se s ní nedokážu,už jenom když ji zahlédnu tak jsem zcela nesvá.Snažím se přestat být jako ona.Ale téměř denně na mě podvědomí tlačí, ať dělám opak.Nemůžu ji ze sebe dostat,tak prosím pomozte mi.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, z toho co píšete je zřejmé, že vás situace trápí. Bohužel je pro mě zcela nesrozumitelný popis toho, co se vlastně stalo a co se s vámi nyní děje. Možná by bylo pochopení snazší při osobním rozhovoru s psychoterapeutem nebo s pracovníkem telefonní linky důvěry. Nic lepšího mě nenapadá. Přeji ať se vám to podaří vyřešit.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Dovedu si představit, jak mučivá musí být pro vás tato situace. Ale přiznám se, že z vašeho popisu si nejsem jistá, jestli vás víc trápí žárlivost a pocity nejistoty ve vztahu, nebo jestli je to nutkavá potřeba zabývat se kamarádkou vašeho přítele, snaha být (nebo nebýt?) jako ona. Na vašem místě bych asi nejdřív potřebovala sama porozumět svým pocitům a nějak je roztřídit, pochopit, co je za nimi. Proč chci/nechci být jako ona? Proč mě tak "obsadila"? Jakou roli v tom vlastně hraje můj přítel? Jak to mám se svou sebehodnotou, mám se dostatečně ráda? K čemu potřebuji neustálé srovnávání se s ní? Co mi to dává? A chci to? Jaké vlastně jsou moje pocity vůči té dívce? To je mnoho otázek, na které je těžké najít odpověď sám; zvlášť když už člověk není příliš v pohodě. Zkuste najít poradnu/terapeuta, kde byste s podporou někoho nezaujatého mohla tento zmatek rozmotat, vyznat se v tom všem a rozhodnout se, jak to chcete mít dál. Být vámi bych nečekala, že k tomu bude stačit jeden rozhovor, možná to chvilku potrvá. Ale můžete to pro sebe udělat. Držím vám palce, ať se v tom postupně vyznáte a je vám zase dobře.


Zpět na seznam