Problém usnout

Dobrý den, nevím kde začít. Nikdy jsem s usínáním neměla velké problémy. Ale cca poslední rok, nebo rok a půl, mi hrozně dlouho trvá než usnu. Nedokážu vypnout hlavu a dokonce mi nedávno v hlavě začali běhat myšlenky o tom, že někdo vejde do ložnice a zabije nás, nebo si představuji jak mi někdo pomalu stahuje peřinu atd..a nemůžu se toho zbavit dokud neusnu vyčerpáním..vnímám každý zvuk, dokonce vidím jak se někde mihotne stín a představuju si jak předemnou stojí nějaká postava a hledí na mě..nemůžu se těch myšlenek zbavit..potím se, hůř se mi dýchá, hlava mě z toho rozbolí..není to každou noc ale je to dost často..děkuji vám za odpověď a mějte se krásně
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, je možné že potíže s usínáním souvisí s napětím a starostmi, které máte během dne. Lze proto jednak pracovat na kompenzaci těchto tlaků - aktivní odpočinkem, dostatkem pohybu, podporujícími a uspokojivými sociálními vztahy atd. Užitečné mohou být i techniky ke snížení napětí a úzkosti - relaxační a některé meditační cvičení, cvičení jógy nebo tai-či. Dále bývá vhodné vyzkoušet různé postupy před usínáním a z těch funkčních vytvořit "předspánkové rituály". Může jít například o chvíli příjemného čtení, koupel / sprchu, poslech uklidňující hudby apod. Pro někoho bývá významné i to, jakým způsobem má upravenu ložnici či postel a její okolí. Dále můžete vyzkoušet i bylinné čaje pro lepší spánek. Pokud se vám nebude dařit dosáhnout dostatečného zlepšení, můžete se obrátit na psychologa případně jiného psychoterapeuta. Držím vám palce a přeji dobrou noc.
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkujeme za Váš dotaz do poradny. Píšete o Vašich potížích s usínáním a s nepříjemnými stavy s tím spojenými. U mě byly potíže s usínáním vždy spojené s nějakou nepohodou, kterou jsem prožívala. Pomáhalo mi, když jsem si před spaním četla a myšlenky tak odvedla jinam. Také je příjemný poslech audioknih. Pak už jsem díky velké únavě usnula. Ale poslední roky, když začaly mé depresivní stavy, usínám pouze díky medikaci. Bez léků nemohu usnout do tří, do čtyř do rána a rázem bych si otočila režim. V noci bych byla vzhůru a ve dne spala. Nejprve bych doporučila začít bez léků, zkuste najít přes den prostor sama pro sebe a své záliby. Pokud prožíváte stres nebo řešíte nějaké problémy, podělte se o ně s rodinou nebo s kamarádkou. Snažte se najít pro sebe co nejvíce pohody. Přeji vše dobré!


Zpět na seznam