Problém ve vztahu

Dobrý den, mám docela velký problém s přítelem jsme byli necelé 4 roky pak jsme se rozešli kvůli nedůvěře, lhani z obou stran a z pritelovi strany nezájemo mě. Odešla jsem na 4 měsíce poté jsme se k sobě vrátily vše byli super první měsíc pak jsme si udělali miminko už jsme spolu přes rok a malé už jsou 3 měsíce přítel se strašně moc snaží pomáhá mi jenže já prostě mu nevěřím v ničem jsem strašně podezrivava a to opravdu extrémně zarlim přijde mi že každej je pro něj lepší než já atd.. Prostě přítel už se semnou necítí dobře a mě samotné to vadí jen nevím co s tím vždy dostanu záchvat takové nedůvěry začnu si věci domyslet a to je konečná.. Poraďte mi prosím co s tím
Avatar

Jana Rašková Ottová

Odpověď odborníka:
Dobrý den, úplně rozumím tomu, že nedostatek důvěry ve vztahu Vás trápí a jsem ráda, že hledáte cestu, jak z toho ven. Také velmi oceňuji, že chcete začít u sebe. Žárlivost a nedůvěra obecně mohou souviset jednak s aspekty vašeho vzájmeného vztahu, ale také s dalšími Vašemi emocemi, které nepopisujte, a které je někdy možná těžké si zvědomit. Žárlivost může totiž zakrývat strach a nejistotu - strach že o partnera přijdeme, strach že nejsme pro druhého dost dobří, strach že zůstaneme sami. Zkuste se zamyslet, z čeho konkrétně máte strach Vy ve chvíli, kdy nedůvěřujete či žárlíte? Žárlivost může být také nevyjádřenou potřebou a touhou po větší pozornosti od partnera, po vyjádřování lásky od něj. Nejistota pak může souviset s Vaším sebevědomím, s tím, zda se cítíte být pro partnera dost dobrá, a s tím, jak moc sama sobě důvěřujete. Pokud se partner snaží a Vy vnímáte, že je teď hodně na Vás se s nedůvěrou poprat, pak máte několik možností. Určitě je dobré nebýt na to sama, pokud máte někoho blízkého, na koho se můžete obrátit a probrat s ním svou situaci, může to přinést nejen úlevu, ale i dobré podněty. Můžete si zaznamenat, jaké chování u vašeho partnera ve Vás žárlivost vyvolává a pak se zamyslet, kde jinde v životě se Vám takové situace dějí nebo děly a promyslet, jak je lze vnímat jinak. Můžete se naučit pracovat se svými myšlenkami, kdykoliv Vás napadne nedůvěřivá či pochybovačná myšlenka, uvědomíte si ji, řeknete si "stop" a zkusíte hned myslet na něco jiného, popřípadně ji zahnat nějakou činností. Často se myšlenky opakovaně vrací, ale když budete vytrvalá, postupně se budou objevovat méně a méně. Je pro mne srozumitelné, že pokud máte již se lhaním ve vztahu zkušenost, je těžké znovu nastolit důvěru. Na druhou stranu píšete, že přítel se snaží a zřejmě i kvůli dceři má smysl na vztahu pracovat. S tříměsičním miminkem máte také jistě plné ruce práce, možná jste unavená a to může celou situaci a to, jak se cítíte, také zhoršovat. Pokud brzy nezačnete cítit zlepšení, doporučila bych obrátit se na psychologa, se kterým do hloubky proberete to, co Vám nyní děje, porozumíte souvislostem a najdete cestu ke změně. Můžné je také obrátit se na párového poradce (párovou terapii), pokud by tomu byl partner nakloněn. Moc Vám držím palce, ať je brzy lépe.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. napadají mne dva pohledy na věc, dvě možnosti. Buď je váš problém spíše ve vztahu, nebo řekněme vzájemný s partnerem, kdy vycházíte z nějaké špatné zkušenosti a nejste schopna změnit úhel pohledu, což mi přijde celkem normální a nebo můžete mít vy vnitřní problém s nedůvěrou a žárlivostí, která je řekněme bezdůvodná, nebo ne zcela opodstatněná. Těžko říci, jak to je, já to na základě vašeho dotazu nepoznám a navíc, mohu se mýlit. Tuším, že by pomohlo, kdybyste s partnerem dokázala mluvit o tom, co vás vnitřně sžírá, bez výčitek a scén, prostě v klidu. Pokud to neumíte, mohl by vás to někdo naučit, třeba psychoterapeut. V každém pádě doporučuji na tom nějakým způsobem zapracovat, pečovat o vztah a učit se partnerovi porozumět, je-li to možné a to nejen proto, že máte dceru, ale i kvůli vám oběma.


Zpět na seznam