Problém

Dobrý den, mám poslední dobou problém, že se musím nutit do vykonávání jakékoliv činnosti. Dříve jsem byl velice cílevědomý, ale teď mám problém vykonávat jakoukoliv činnost, která mi je jen trochu nepříjemná a nebo musím vyvinout nějakou větší aktivitu. Musím stále myslet na své i sebemenší problémy a má mysl si nemůže odpočinout. Začal jsem kvůli tomu silně kouřit a začal jsem se i přejídat. Mám i problémy s usínáním.Tyto problémy nastaly zhruba před dvěma měsíci, když jsem nastoupil na vysokou školu.Děkuji Vám za odpověď.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, je možné, že varianta kterou nabízíte - nástup na VŠ - s vašimi obtížemi opravdu souvisí. Úvahy bych nezužoval jen na školu samotnou, ale na veškeré změny toho období - v životním rytmu, povinnostech a nárocích, financích a praktických sarostech, sociálních kontaktech, emoční podpoře, trávení volného času atd. V podobných situacích bývá užitečné uvažovat o 3 přístupech k řešení, popíši je v pořadí dle kterého bych postupoval. 1) Změny v životospráve a struktuře dne. Pravidelnost denního rytmu, vyváženost zátěže jak co se týká míry, tak vyváženosti práce či studium a odpočinek, tělesná a psychická námaha. Volnočasové aktivity, sport, sociální kontakt s blízkými lidmi. 2) Psychoterapie (možný přínos trefně popisuje peerporadkyně, proto více nerozvádím). 3) Zvážení vhodnosti farmakologické léčby. Je dost možné, že změny v 1. oblasti jste již zkoušel a zlepšení nebylo dostatečné. V tom případě bych doporučoval návštěvu psychloga či psychoterapeuta. Pokud ani to nepovede k dostatečné změně, zvažoval bych doplnění o farmakologickou léčbu u psychiatra. Přeji ať se vám daří lépe.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Z toho, co o sobě píšete, mám dojem, že jste přetížený a trápí Vás nutkavé myšlenky a možná i úzkostné stavy. Přechod na VŠ je zátěží sám o sobě. Navíc dlouhodobý stres bere člověku spoustu energie, která mu pak zákonitě chybí na zvládání běžných úkolů a povinností. Zvýšené kouření i přejídání s výše popsaným úzce souvisí. Dobře to znám z vlastní zkušenosti s úzkostnými stavy. Člověk prožívá emoce, které jsou pro něj velmi nepříjemné a potřebuje je něčím kompenzovat, nějak je zahnat a uklidnit se. Ve chvíli, kdy se začnou řešit příčiny těchto stavů, odeznívají obvykle i tyto projevy kompenzace. Mně osobně velmi prospělo promluvit si o těchto pocitech s psychoterapeutem. Rozebrání příčin snižuje napětí a postupně se celá situace zklidňuje. Doporučila bych Vám vyhledat odbornou psychologickou pomoc, mám s tím dobré zkušenosti. Držím palce a přeji brzkou úlevu.


Zpět na seznam