problémy s rodiči

Dobrý den, Obracím se na vás s prosbou o radu ve složité rodinné situaci. Jsem vdaná a mám 2 děti – 1 a 3,5 roku. Mí rodiče žijí 20 km od nás. Před 3 týdny prodělal můj otec (68 let) krvácení do mozku. Fyzicky je bez následků, ale má problémy s řečí a psychické následky – delirantní stavy a zmatenost. Momentálně je v LDN. Moje máma (63 let) se léčí od roku 1993 na psychiatrii – schizofrenie a závislost na lécích. Několikrát za život se pokusila o sebevraždu, nyní po tátově hospitalizaci spolykala nějaké prášky. V současné době je na psychiatrii. Dům je v žalostném stavu. Všude špína, zápach. Takže nyní jsem v situaci, kdy musím řešit, co s mámou, tátou, domem, doma mám celý den 2 děti, žádné hlídání, jsem bez auta na malé vesnici (manžel si nepřeje, abych nyní řídila) a vše se na mě valí.. Z toho, že budou rodiče propuštěni z nemocnic, mám hrůzu, oba jsou na úrovni malého dítěte. Přemýšlím pořád, co dál. Jednou z možností je pečovatelská služba v místě bydliště.. Neřeší to ale nutnost kontroly nad mámou a tátou. Domovy seniorů jsou přeplněné, čekací doby jsou dlouhé, umístění dvou osob věc ještě víc komplikuje, a před podáním přihlášek je dobré mít alespoň vyřízený příspěvek na péči. Prosím o jakoukoliv radu, kam se mám obrátit o pomoc, jaké jsou další možnosti.. Jsem už několik týdnů pod obrovským tlakem, je mi zle, špatně spím, hubnu, mám pocit, že se to na mě všechno brzy sesype.. Děkuji za odpověď
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, vaše situace je opravdu značně složitá, a to nejen organizačně (ve smyslu hledání praktických řešení) ale pravděpodobně i emocionálně. V krizových situacích bývá vhodné v první řadě myslet na vlastní bezpečnost a na to, aby se situace dále nezhoršila. V tomto případě myslím především na vás - na hrozbu dalšího zhoršování vašecho psychického i tělesného stavu a na to, že i vy sama zasloužíte podporu - emocionální i faktickou. Prospěšné bývá nebýt na rozhodování sám, zapojit další zainteresované jednak do rozhodování a hledání řešení, ale i do pomoci o chod vaší domácnosti, pokud zařizování leží na vás. Důležitým krokem bývá pravdivé informování okolí o tom, jaké jsou vaše možnosti (resp. že vám již příliš sil nezbývá), ideálně s návrhy, jaká podpora by vám byla užitečná. Z konrétních kroků by mi přišlo užitečné například: Probrat s manželem situaci a hledat možná řešení a ulehčení (jeho pomoc v domácnosti, dočasné najmutí pomocnice na hlídání/ uklízení, pomoc od přátel či dalších příbuzných). Probrat s dalšími příbuznými celou situaci - zeptat se na další možné návrhy i na to, jak jejich realizaci pomohou přispět - případně, bude-li tato realizace na vás, zda mohou alespoň trochu pomoci vám. Probrat otevřeně situaci a obavy s ošetřujícími lékaři vašich rodičů - dost možná budu mít pro vás pochopení, možná i budou znát způsoby jak vám s organizací ulehčit (sociální pracovnice v nemocnici, informace o existující docházkové službě v místě bydliště atd.). V neposlední řadě si myslím že podporu zasluhujete i vy sama - a to jak ve smyslu psychohygienickém (mít čas na oddych, vlastní aktivity a sociální kontakt), tak i na podporu odbornou. Podporu a hledání dalších možných pohledů by vám mohla přinést konzultace s psychologem či psychoterapeutem. Užitečnou radu stran zařizování by mohla přinést konzultace se sociálním pracovníkem (např. v nemocnici kde jsou vaši rodiče, případně i na stránkách naší poradny). Pokud u vás budou přetrvávat obtíže se spánkem, jídlem či například úzkostí, bylo by na místě zvážit i psychiatrickou medikaci, která může být v těchto případech výraznou pomocí a úlevou (není potřeba se příliš obávat - některá antidepresiva jsou slučitelná např. i s kojením). Držím vám palce a přeji ať najdete nejen faktické řešení, ale i zdroje podpory pro vás samou.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Vaše situace je opravdu složitá, nedovedu si představit být pod takovým tlakem, zvlášť když se staráte o dvě tak malé děti. Máte to opravdu těžké. Napadá mě, že je Váš dotaz určen především pro sociálního pracovníka, který Vám může pomoci zmapovat situaci v oblasti všech sociálních možností podpory pro Vaše rodiče. Za mě bych jako první krok viděla vyřízení příspěvku na péči, na který mají oba rodiče nárok a posléze zařídit pečovatelskou službu, která může být i 24 hodinová. Sama vím například o rodině, kde paní trpí Alzheimerovou nemocí, její manžel je na tom špatně fyzicky a fungování domácnosti jim zajišťuje paní pečovatelka, která u nich bydlí. Vyřešila se tím řada problémů, protože děti také neměli možnost se o rodiče adekvátně postarat a nyní jsou relativně spokojení všichni. Další možností jsou, jak píšete domovy pro seniory většinou s dlouhými čekacími dobami, ale i domovy se zvláštním režimem, kam lze také podat přihlášku. Moc Vám držím palce a věřím, že se Vám situaci postupně podaří vyřešit a že Vám bude co nejdříve lépe a také že Vám pomůže podpora manžela.


Zpět na seznam