problémy se spaním

Dobrý den, poslední dobou mám problémy se spaním, nevím, zda to nazvat přímo strach u usínání/spánku. Nikdy dřív jsem problémy neměla, milovala jsem spánek. Přijde mi, že se to jen zhoršuje. Když i náhodou usnu před 1 hodinou ráno, pořád se budím a nemohu usnout. Potom jsem celý den unavená, podrážděná, vyděšená? Mám takový zvláštní pocit.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, spánek je mnohdy citlivým indikátorem toho, že se s námi „něco děje“. K odhadu toho, co by to mohlo být, píšete velmi málo informací. Napětí a úzkost, které potíže s usínáním doprovázejí bývají nejčastěji signálem, že něco obtížného prožíváme. V první řadě bych doporučil soustředit se na pojmenování vašich denních nejistot, nespokojeností a starostí. Dále se pak můžete zaměřit na kroky k jejich řešení a podporu v jejich unášení, pokud tak rychle změnit nejdou. Téměř ve všech případech je pak na místě podpořit spánek úpravou životního stylu – dostatkem pohybu, podpůrnými sociálními kontakty, omezením času před PC/ telefonem, předspánkovými „rituály“ – (např. koupel, hezká kniha či uklidňující hudba). Vyzkoušet můžete i bylinkové čaje „na dobrý spánek“. Při přetrvávání obtíží pak můžete svůj stav konzultovat se svým praktickým lékařem, psychologem či psychiatrem.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, vaše potíže mohou mít asi řadu příčin, těžko takto odhadovat tu pravou. Na vašem místě bych si kladla otázky jako: Je ve vašem životě něco, co vám dělá starosti? Může mít neklid nějaké příčiny, změnilo se něco oproti dřívějšku? Nestalo se v poslední době něco, co vás zasáhlo a vy jste si třeba ani nedovolila věnovat tomu pozornost, ačkoli by si ji to zasloužilo? Pokud něco takového ve svém životě objevíte, možná to potřebuje nějakým způsobem ošetřit. Dále mě napadá, že i dlouhá doba epidemie změnila naše životy, zvlášť pokud jsme ztratili dřívější denní režim, příležitost k pohybu, ke společenským setkáním - i to se může odrazit v potížích se spánkem. Pokud už problém trvá dlouho, určitě nebude na škodu probrat to s lékařem nebo - pokud objevíte nějaké starosti, probrat je s někým, komu můžete důvěřovat nebo se obrátit na poradnu podle typu problému. Držím vám palce, ať se vše zlepší.


Zpět na seznam