Problémy se synem

Dobrý den, mám dotaz co by mohlo způsobovat mé problémy se synem. Je mu 7 let chodí do první třídy, ve škole je bezproblémový, když je u mých rodičů tak je taky hodný, ale jakmile je se mnou nebo tchýní, tak je na mě a tchýni zlý a sprostě nadává, máme ještě jednoho syna 4 roky. Nevím čím to je že mne neposlouchá a nadává mi.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, nezaměřuji se na práci s dětmi, proto mám v této oblasti jen omezené zkušenosti. Není vzácné, že si děti v tomto věku "dovolí" ke svým nejbližším to, co k ostatním ne. Důležitou okolností v tom obvykle je, že jsou si vztahem jisté a nebojí se zásadního odmítnutí, což lze považovat za jednoznačně pozitivní. Chápu, že se vás chování syna dotýká a chcete ho změnit. Konkrétních příčin může být celá řada a z vašeho dotazu je není možné odhadovat. Můžete být například hromosvodem frustrace a napětí z jiného prostředí - například školy, může jít o testování hranic, snahu upoutat pozornost atd. Za vhodné bych považoval jasným způsobem dávat najevo, že tento způsob chování neakceptujete (má však jít o odmítnutí chování, nikoli syna!). Dále by pak bylo vhodné zjistit, co potřebuje - zda si potřebuje ulevit od napětí, nebo získat pozornost atd., a následně ho učit způsoby, jak žádaného dosáhnout akceptovatelnou cestou (případně jak lépe zvládnout frustraci, pokud je žádost neadekátní). Přeji hodně trpělivosti.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, zdá se mi, že váš dotaz je spíš o problému výchovném, než o duševním zdraví, ale pokusím se vám být nápomocná podle své zkušenosti matky. Pamatuji si, že dcera měla období, kdy si mě přímo "vychutnávala", a shodla jsem se s více matkami, že jim to děti dělají. Že když je hlídá někdo jiný, jsou zlaté a např. bez problémů usnou, ale s maminkou jsou ukňourané, pořád si něco vynucují a mají tisíc problémů... Vysvětluji si to tím, že s matkami jsou děti nejvíc a nějak vnímají, že matky jsou na ně napojené, že s nimi nejvíc soucítí a že když dítě trpí, ze všech lidí to s ním nejvíc prožívá právě matka. Možná váš syn v první třídě přece jen podléhá zvýšeným nárokům a nejbližší ženy mu slouží jako nějaký ventil, vybití napětí? Nebo mohl vycítit, že vy dvě jste nejméně razantní v obraně a proto si troufá ulevovat si právě na vás? Jsou to jen domněnky, ale možná zkuste experimentovat a dávat synovi jasně najevo, že za určitou hranici slušnosti si nesmí dovolit ani s vámi, případně nabídnout, ať sám vysvětlí, proč se k vám dvěma chová jinak. Třeba překvapí dětsky nezáludnou otevřenou odpovědí. Držím palce.


Zpět na seznam