Problémy v rodine a iné

Dobrý deň, mám 19 rokov a trpím už dlhšiu dobu rôznymi zdravotnými problémami. Všetko to začalo tým ,že matka začala byť voči mne agresívna lebo otec utrpel mozgovú príhodu pred 1,5 rokom. Spolu s tým bola šikana v škole ,lebo jeden spolužiak manipuloval druhých aby sa so mnou nebavili. Ja som tam predtým mal už len jednu babu s ktorou som sa tak viac bavil ,s ostatnými ani nie lebo oni sa nechceli a minipuloval ich ten jeden aj spolu s iným z inej triedy.Za mnou chodil ten môj spolužiak všeličo mi hovoriť a útočiť po mne rečami,že skončím pod mostom a podobne.Nikdy sa to nevyriešilo aj keď som to riešil s učiteľmi a riaditeľom aj viackrát. Ja som potom z toho všetkého ochorel lebo som to nezvládol psychicky a utrpel zdravotné následky. Bol som u psychiatra začiatkom leta minulý rok a potom mi dal nejaké lieky ,ktoré si myslím ,že mi nepomaháli a potom som zmenil psychiatra,ktorý ma dal hospitalizovať ,tiež mi nepomohli. Potom som chodil už aj do školy až v októbri,nikto mi nepomohol doteraz. Reagujem na rôzne situácie úzkostne teda mám úzkosť a strach a potom ešte taký pocit ,že s určitou nezvyčajnou psychicky náročnou situáciou z čoho som otrasený regujem mozgom citlivo a neviem to opísať. Ďakujem vopred za pomoc prípadne na koho sa mám obrátiť.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den. To že v posledních týdnech pokládáte dotaz asi počtvrté (pokud se nemýlím), svědčí o tom, že vás situace trápí a hledáte pomoc. Kontakt touto formou má však omezené možnosti - jak zhlediska stanovování příčin potíží (tedy diagnostice), tak zhlediska možných doporučení a pomoci. Myslím že byste se měl obrátit na psychologa a nějakou dobu k němu docházet. Je možné, že by bylo vhodné nasadit i některé z psychiatrických léků. Pokud je pro vás tato péče obtížně dostupná, mohla by být dočasnou podporou i konzultace na některé z linek důvěry. Bohužel vám asi touto formou nedokáži poradit více, než učinili kolegové přede mnou. Přeji, ať se vám podaří najít vhodnou pomoc.
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den! Děkujeme, že jste se obrátil na naši poradnu. Hned na začátku chci ocenit vytrvalost, se kterou hledáte pomoc. Zažíváte mnoho těžkých situací - šikanu, ztrátu podpory matky, úzkosti - a provázejí Vás zdravotní obtíže. Popsal jste, jakou pomoc jste již vyhledal, a že Vám toto konkrétně nepomohlo. Nepíšete, zda jste navštěvoval i psychoterapeuta, což já osobně považuji za velmi důležitou součást léčby psychických potíží. Sama jsem měla velmi dobrou zkušenost se skupinovou terapií. Pokud jste se ještě nevydal tímto směrem, mohla by to pro Vás být ta správná cesta. Máte pocit, že Vám léky nepomáhaly. Totéž jsem zažívala i já a trvalo měsíce, než se našla kombinace, díky které mám sílu a energii docházet na psychoterapii a fungovat v normálním životě. Pokud je něco, co Vám přináší radost, věnujte tomu co nejvíce času. Také popisujete extrémní přecitlivělost na stresové situace. Zažívala jsem to stejně, pracuji na sobě již několik let, a mohu říci, že se sebou umím lépe zacházet a úzkosti se učím držet na uzdě. Přeji Vám, abyste nalezl pomoc, která bude pro Vás ta pravá a abyste i nadále kráčel tak vytrvale, jako dosud, na své cestě za uzdravením.


Zpět na seznam