Problémy

Dobrý deň,mám problémy v rodine ktré sú dlhodobo neúnosné psychicky i fyzicky. Rodičia sa dlhodobo hádajú aj pri obede ,keď spoločne obedujeme cez víkend. Keď komunikujem s mamou o tom tak sa mi smeje do tváre a s otcom sa to nedá tiež.Nedá sa s nimi komunikovať akokoľvek som to skúšal, ani s psychológmi sa to nedá ani jeden mi nepomohol doteraz. Ani so širšou rodinou som skúšal a vždy to fungovalo len dočasne. Odjakživa ma upozorňuje na to ako sa mám obliekať a furt si pozerá čo mám oblečené a že takto s ňou nikam nejdem ,keď nie je podľa nej. A že nedostanem jedlo a dá mi podmienky ,že mi nezaplatí vysokú školu a podobne. Keď sa s ňou chcem normálne porozprávať tak povie,že mi nič nerobí a že mám "halucinácie" a podobne. Každý deň ,keď prídem domov zo školy dlhodobo a matka príde z práce začne kričať a hádať sa s otcom. A ešte a zo mňa vysáva energiu a všeličo mi prikazuje a obmedzuje ma v slobode . Trpím rôznymi zdravotnými problémami. Nič sa nezlepšilo aj keď som bol u psychiatra aj inde. Otec je po mozgovej príhode. Stále mi to ničí zdravie či už psychické alebo fyzické tým,že mi ubližuje. Povie mi,že som od nej finančne závislý tak ju mám poslúchať. Mám aj brata,ktorý ma Downov syndróm. Ja to nemôžem vôbec vydržať lebo je to dlhodobé .Stále som z toho potom na druhý deň celý den otrasený ,keď príde práce a takto je už dlhodobo minimálne 1,5 roka odkedy je otec po mozgovej príhode. A s otcom sa kvôli tomu tiež nedá komunikovať ani s kamarátmi. Ďakujem Vám veľmi pekne.
Avatar

Jana Rašková Ottová

Odpověď odborníka:
Dobrý den, na Váš dotaz jsem odpovídala již v předchozích, ne tolik rozvinutých příspěvcích. Vnímám, že Vaše situace je opravdu neuspokojivá a velmi Vás trápí. Nedivím se Vám, že se cítíte pod tlakem a dlouhodobě to nemůžete vydržet. Určitě je dobré, že se to pokoušíte aktivně řešit, ikdyž se to zatím nedaří k Vaší spokojenosti. Pokud jste již byl u psychiatra, rozhodně Vám doporučuji jej znovu kontaktovat a promluvit s ním podrobně o Vašich pocitech, starostech a potížích. Věřím, že společně naleznete cestu, jak z celé situace postupně vykročit. Určitě proberte možnost systematické psychoterapie, zdá se, že je toho více, co potřebujete řešit, a v rámci jednoho či několika sezení to nelze obsáhnout. Celkově Vaši situaci zřejmě nelze řešit jednou radou či doporučením, ale systematicky a postupnými kroky. Držím palce.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Jste-li vlivem rodinné situace v neustálém stresu a nevidíte - li východisko, ani komunikovat se nedá, pak bych viděla východisko ve vnějším světě mimo vaši rodinu. Nevím sice, kolik je vám let, ale když píšete o penězích pro účely studia na VŠ, předpokládám, že už vám není tak málo a že budete moci rodinu ve výhledu řekněme několika let opustit. Pokud si myslíte, že je to nemyslitelné s ohledem na zdravotní stav otce a bratra, pak bych se stejně snažila na vašem místě o nějakou realizaci mimo rodinu. Zkuste se zaměřit na nějaké zájmy ve volném čase, které by vám umožnily se s někým seznámit, s někým, kdo se nechová patologicky. Nemusí to být hned manželka, ale třeba jen blízká duše, i kamarád. Píšete, že nějaké máte, že se s nimi o tom nedá komunikovat. Třeba se postupem času najde takový. Jde o to, abyste našel důstojné místo pro život v tomto světě.


Zpět na seznam