Propady nalad

Pekny den, jsem vdana zena a matka 2 malych deti. Je mi 32 let a zhruba pred 4 lety, kdy mi zemrela mama, u sebe pozoruji a resim opakujici se problem s propady nalad. Jsem clovek citlivy a nachylny ke zmenam nalad, ale po mamine smrti se ty stavy prohloubily. Nektera obdobi mam vylozene v mlze. Nejhorsi je, ze tyhle me stavy odnaseji nejblizsi, na ktere jsem neprijemna, zla a necitliva. Take si vsimam emocni plochosti, hlavne v prozivani radosti. Vypozorovala jsem, ze ty propady prichazeji casto v obdobi menstruace. V soucasnosti se k tomu pridava jakasi frustrace z toho, ze jsem s detmi casto doma sama, protoze manzel jezdi pracovne do zahranici a citim nenaplnenost v oblasti seberealizace, i kdyz s dcerou (1,5 roku) travim cas na rodicovske rada. Budu rada za Vas komentar, jak situaci resit a jestli by pomohlo pravidelne dochazeni za odbornikem? Dekuji!
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, vysvětlení, které ke svým potížím nabízíte mi přijdou možná a zdá se mi, že kontextu propadů nálad rozumíte. Pravděpodobně v něm hrají roli všechny zmíněné faktory (dlouhodobá - možná celoživotní citlivost, hormonální cyklus, úmrtí mámy, zátěž a omezení spojené s péčí o děti které máte ráda, pracovní rytmus manžela - resp jeho vliv na partnerský a rodinný život) a možná i řada dalších, které si tak zřetelně neuvědomujete. Za první volbu považuji psychoterapii, která by vám např. pomohla tyto souvislosti lépe poznat, hledat a realizovat způsoby jak situaci zlepšit. Možná již to, že budete mít možnost o svém prožívání mluvit s nezávislým člověkem, umožní nové pohledy a částečnou úlevu. Pravděpodobně by bylo užitečné vrátit se i k událostem a prožitkům spojených s úmrtím maminky, zvláště pokud od tohoto období trvá změna ve vašem prožívání. Ke zlepšení by mohly přispět i změny v uspořádání vašeho života. Přestože čas s dětmi trávíte ráda, považuji za přirozené, že můžete mít potřebu si odpočinout, přeladit se a realizovat se i jinak. Bylo by vhodné, hledat způsoby, jak vám (si) to umožnit. Pravděpodobně by vám dokázaly ulevit i psychiatrické léky. Přestože by nejspíš šlo spíše o mírnění důsledků než řešení příčin, mnohdy bývá tento postup smysluplný. Můžete se také poradit se svým praktikem či gynekologem, zda by bylo užitečné laboratorní vyšetření hladin některých hormonů. Držím vám palce a přeji ať naleznete cestu ke zlepšení.
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den! Děkujeme, že jste se obrátila na naši poradnu. Vnímám, že od smrti matky prožíváte náročné období. Když čtu Vaše řádky týkající se malých dětí, manželovy nepřítomnosti, propadů nálad, období v mlze a emoční plochosti, připadá mi to, jako bych četla vlastní životopis. Taktéž zažívám cykličnost těžších stavů spojenou s menstruací. Z mého pohledu Vám pravidelné docházení za odborníkem pomůže. Přestože jsem se během své rodičovské dovolené zpočátku seberealizovala, postupně mi sil ubývalo a nakonec mi nezbyla energie žádná. Zpětně si myslím, že by mi návštěva odborníka pomohla předejít úplnému vyčerpání. V mém případě nastala částečná úleva ve chvíli, kdy děti povyrostly natolik, že jsem nemusela být pořád ve střehu a mohla na chvíli vypnout. K psycholožce docházím už několik let a vidím to jako základ své léčby. A léky jsou v mém případě pomocníci, díky kterým jsem schopna k psycholožce dojít a následně na sobě pracovat. Opatrujte se!


Zpět na seznam