Prosím o pomoc

Dobrý den, už delší dobu se cítím velmi špatně. Nedokážu se podívat do zrcadla, aniž bych se rozbrečela jako malé dítě. Nechci nikam chodit, protože nemám zájem se stýkat nebo komunikovat s ostatními lidmi. Celé dny se cítím unavená. A poslední dobou mám i dost silné “výbuchy” vzteku, které bohužel odnáší hlavně moje máma, se kterou se stejně jen vždycky pohádám. Nedokážu se nikomu svěřit, protože by mě ten člověk nebral vážně, nebo by mě ani neposlouchal. ..Cítím se hůř a hůř. Už vůbec nevím co mám dělat.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, s takovou mírou obtíží, jakou popisujete, je opravdu na místě vyhledat odbornou pomoc - psychologa či psychoterapeuta, možná zároveň i psychiatra. Možný přínos vám trefně popisuje kolegyně peer poradkyně. Z toho co píšete mi připadá, že je pro vás možná obtížné i samotné vyhledání pomoci, proto uvažuji co by vás v tom mohlo podpořit. Možná by pro vás ze začátku byl snazší kontakt přes telefon - mohla byste využít některou z linek důvěry (případně Linku bezpečí, která je určena pro děti a dospívající), některé nabízí i poradenství přes email či chat. V případě osobní návštěvy psychologa by možná pomohlo požádat o podporu s objednáním, případně i doprovodem někoho blízkého - mámu, kamarádku, sourozence apod. Věřím tomu, že je možné vaši situaci zlepšit, přeji vám, abyste si k tomu dokázala nalézt podporu odbornou, případně i ve svém okolí.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, k vašemu popisu mě napadá, že váš stav může být výsledkem déle nakupených nedobrých pocitů, může být reakcí na věci, kterých už prostě bylo na vás moc. Mám zkušenost s úzkostnou poruchou a depresí a podobné pocity taky trochu znám. Nejistota, úzkosti o sobě samé a lidech kolem, pocit beznaděje a nedostatek energie - to vše byly věci, které jsem v době, kdy mi bylo hodně špatně, zažívala. Na vašem místě bych hledala pomoc např. na lince důvěry nebo v psychologické poradně, kde vás případně nasměrují k další pomoci. Mně osobně moc ke zlepšení pomohla psychoterapie, bylo to místo, kde se mi dostávalo laskavé podpory, kde jsem mohla otevřeně mluvit o všem, co mě tížilo a vždy se mohla spolehnout na upřímnou, ale zároveň nápomocnou reakci. Hlavní je, že vámi popisované stavy se dají řešit, dají se zlepšit a dá se jich zbavit. Moc vám držím palce, abyste našla sílu říci si o pomoc a podařilo se vám to.


Zpět na seznam