Prosím, pomoc

Dobrý den, nevím jestli tady, je to pravé místo pro můj problém, ale nevím kam se obrátit. Nedokážu se o tom ani rozepsat. Bylo by to na spoustu řádků a nevím jestli by to někdo pochopil.tak aspoň ve zkratce. Vím jen že si sám pomoc nedokážu. Zhruba od Října minulého roku jsem s nikým nepromluvil. Přestal jsem téměř jíst a distancuju se absolutně od všech. Nenávidím sebe a všechny. Nejraději bych to tady ukončil, ale furt ve mě zůstala špetka naděje že se mi možná zítra vrátí chuť do života. Prosím pomoc, nevím jak to peklo uvnitř sebe ještě dlouho vydržím. Za kým mám zajít, co mám dělat?
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, nepíšete sice nic o tom jak aktuální stav vznikl, přesto považuji za vysoce pravděpodobné, že se jedná o projevy deprese. Ta se většinou dá úspěšně léčit. Při těžším průběhu (domnívám se, že to je váš případ) bývá nasazení psychiatrických léků, obvykle antidepresiv, jejichž účinek se projeví úlevou (projasnění nálady, více energie, zmírnění úzkostí) během několika týdnů. Často bývá vhodná též psychoterapie - někdy od začátku, ve většině případů pak po nástupu účinku léků. Váš stav hodnotím jako závažný, bylo by proto vhodné vyhledat odbornou pomoc bez zbytečného odkládání. Můžete se obrátit na některé z krizových center či zatelefonovat na linku důvěry. Kontakty naleznete například na úvodní straně poradny www.stopstigma.cz v rubrice "Jste v krizi?". Další možností je návštěva praktického lékaře, který by měl být schopný pomoci v prvních krocích. Pokud k takovýmto akcím nemáte sílu, považuji za zcela správné řešení zavolat si záchrannou službu, která vás může na krizové centrum odvézt. Držím vám palce a doufám, že využijete odborné pomoci.
Avatar

Katka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Děkuji za Váš dotaz. Přiznám se, že si nedovedu představit s nikým tak dlouhou dobu nepromluvit. Domnívám se , že se musíte cítit osamoceně a zároveň asi v tomto prožívání nejste spokojený. Z Vašeho dotazu jsem vyrozuměla touhu po změně Vašeho současného stavu. Z Vašeho dotazu není patrné , co konkrétně zapříčinilo Vaše současné trápení. Přesto se domnívám, že pomoci odborníků psychologa popřípadě psychiatra, by se Vám mohla vrátit chuť do života. Pokud Vám dělá problém o Vaší situaci mluvit, zkuste napsat to, co Vás trápí na papír a v ordinaci předat. I mě se stalo, že jsem měla prožívání poznamenané depresí. Bez Antidepresiv mě trvalo několik let, než jsem se dostala z tohoto stavu. Zpětně mi bylo líto protrápených let. Dnes bych si o antidepresiva řekla sama. Být já na Vašem místě, začala bych u obvodního lékaře. Ten by měl zvážit, zda mi pomůže návštěva u psychiatra a případná medikace a nebo zda by mě pomohla psychoterapie u psychologa. Za každým mrakem je schované sluníčko. Hodně štěstí. Katka


Zpět na seznam