psych. problemy plnoleteho syna

dobry den mam syna ktery bral drogy. i kdyz uz drogy nebere tak ma psych. problemy a odmita jit na vysetreni. Prosim o radu co se da delat ma u sebe 18 mesicniho syna o ktereho mam strach pokud ho chytne velky vztek tak krici a zlost si vybiji na me moc dekuji za radu nevim kam se mam obratit
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, problémové chování vašeho syna může mít řadu příčin a z toho mála co píšete, nelze ani přibližně odhadovat jaké. Je samozřejmě také možné, že se k užívání drog vrátil. Nicméně to pro rozhodvání o vašem dalším přístupu k němu nemusí hrát klíčovou roli. Problémem často nebývá užívání drog samotné (typicky to vidíme na alkoholu), ale to, jakým způsobem člověk obtěžuje či ohrožuje své okolí i sebe. Vhodnou strategií bývá vyžadovat změnu chování (nikoli tedy abstinenci samotnou), což pak u závislých ve svém důsledku k omezení užívání obvykle vede. Pokud užívá či v minulosti užíval drogy, bylo by užitečné aby docházel do příslušného léčebného programu. I po několika měsících abstinence bývá vhodné docházet do tzv. doléčovacího programu. Tím obvykle bývá psychoterapeutické sezení 1-2x týdně, které snížuje pravděpodobnost recidivy (návratu k drogám) a podpoří v zapojení do běžného života. Řada organizací pracujících se závislými nabízí též možnost konzultace pro jejich rodiče a blízké. Tam byste měli možnost se o problému i možných strategiích poradit. Pokud jsou vaše obavy o vnuka závažné (ohrožení fyzického či psychického zdraví, zanedbávání péče) , bylo by na místě obrátit se na Odbor sociálně právní ochrany dítěte (tzv. OSPOD), který je oprávněn provádět kontrolu a případně i navrhovat opatření. Tím může být např. podmínka docházky do terapie, pokud má mít dítě i nadále v péči.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Chápu, v jaké jste obtížné situaci, v obtížné situaci bude zřejmě i Váš syn, který přestal brát drogy. Určitě je velmi dobrou zprávou, že se synovi přestat užívat drogy podařilo. To, že bývá vzteklý a křičí, mohou být pravděpodobně důsledky abstinence. Pokud nechce jít na odborné vyšetření, doporučila bych některou z nízkoprahových organizací pro závislé, což jsou centra prevence a léčby drogových závislostí, kde by měli synovi pomoci. Navštívit nízkoprahové centrum pro závislé a poradit se tam, by pro Vašeho syna mohlo být schůdnější než jít na oficiální vyšetření k lékaři. Přeji Vám hodně štěstí.


Zpět na seznam