Dobrý den,
mám velké výkyvy nálad a názorů podle situace. Někdy jsem velmi emotivní a to do obou stran - nahoru tak dolů. Jsem jinak velmi komunikativní, akční a vystupuji sebevědomě.Mám problémy ovládnout svůj vztek a neumím se zastavit např. při psaní sms nebo tak. Trvá mi dlouho se uklidnit, ale nakonec pak dovedu vidět věci racionálně. Šlo by jít na nějaké vyšetření? Také si mnoho věcí nepamatuji a často věci pletu.
Jana Rašková Ottová
Odpověď odborníka:
Dobrý den, z Vašeho dotazu mi je sympatické, že o sobě přemýšlíte a snažíte se porozumět sám/sama sobě. Úplně rozumím tomu, že možná hledáte vysvětlení pro Vaše výkyvy nálad a názorů. Rozkolísaná emotivita může být typická pro nějaká období v lidském životě (dospívání, náročné životní období, apod.), někdy může vypovídat o aktuální zátěži čí stresu, anebo souviset se stavbou nervové soustavy. Zmiňujete také impulzivitu a horší schopnost zapamatovat si, a ptáte se, zda se může jednat o psychickou nemoc a zda lze jít na vyšetření. Určitě je důležité posuzovat sám/sama sebe v souvislostech. Toto porozumění a souvislosti Vám může přinést jednak psychiatrická anebo psychologická diagnostika. Psychiatr by Vám mohl odpovědět na otázku, zda je míra Vašich obtíží ještě v normě, anebo jsou projevy natolik výrazné, že se již jedná o poruchu či nemoc. Důležité se mi také zdá, pokud máte motivaci sám/sama sobě více porozumět, využít možnosti psychoterapie ke hledání způsobů co a jak dělat, aby Vám bylo lépe. Psychoterapie se zaměří na prohloubení porozumění, posílení schopnosti rozpoznávat zažitá a opakující se schémata myšlení a jednání a na základě toho nalézá a nacvičuje výhodnější či emočně přijatelnější postupy. Můžete zvolit individuální anebo skupinovou formu psychoterapie, obojí má své výhody. V poslední době je také populární koncept mindfulness, který tréninkem lepšuje pozornost, regulaci vlastních emočních reakcí, kontrolu kognitivních i exekutivních funkcí a pracovní paměť. I ten lze praktikovat pod vedením odborníka. Držím Vám palce, ať se brzy cítíte lépe.
Vlaďka
Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Zajímá vás, zda vámi popisované chování je možno přisuzovat psychickému onemocnění. To však samozřejmě nejde takto na dálku vůbec posoudit. Důležité je, že vás tyto emoční výkyvy obtěžují a zneklidňují a proto hledáte odpověď.
Na vašem místě bych asi osobně vyhledala nějakého psychologa nebo psychoterapeuta a vše s ním podrobně probrala. Sama chodím na terapii už několik let a vždy mi pomáhala vyznat se ve vlastních emocích.
Kromě odborné pomoci lze také vyzkoušet kupříkladu změnu životního stylu - zařadit více pohybu, relaxační techniky, přečíst si něco o zvládání hněvu apod. Jako doplňkové aktivity mi to vždy pomohlo.