Psychicke problemy na materske a krize ve vztahu

Dobry den, jsem 2 mesice mamou za coz jsem rada. Pred tehot. jsem se lecila s depresi. Mame maly byt a ja si prijdu ze se v nem dusim, jsem teprve 5 mesicu doma a chybi mi kontakt s lidmi. Citim se sama, pritom manzel je kazdy den doma od 15. hod., vecery hraje na pc a i kdyz si semnou povida a je stale doma tak se citim na vse sama. Kdyz jsem na navsteve u mych rodicu citim se zas sama sebou a nechce se mi domu. Manzel rika, ze sem furt jen nespokojena, ze dela vse co chci a ze ho to uz stve. Take spi od zacatku v obyvaku protoze ho mala budila a z toho byl na nervy. Nechci od nej stale jezdit pryc, chci se citit stastne a sama sebou i doma. Do toho mame zrejme krizi, casto se hadame, hadky jdou az do extremu o rozchodu, manzel je cholericky a nastve se kuli kazde kravine, ma v sobe vztek, ktery si bohuzel obcas vyliva na me a ja zas neumim byt zticha. Od pocatku vztahu se mi zdaji o muzi spatne sny, ktere vychazi z realnych problemu a odrazuji se pak na mem vztahu k nemu. Napr.mi velmi vadi (i kdyz to je nas nejmensi problem ale zda se mi o nem velmi casto), ze vim, ze manzel masturbuje pri pornu, vzdy kdyz sem se to dozvedela, tak me zalil uplny naval vzteku a zarlivosti, nejspis proto, ze se snazim aby byl spokojeny vzdy a take jsem velmi zarliva a nevim jak to ovladat. Hrozne mi ta predstava, vadi a ze se diva na nekoho jineho. On se vzdy omluvil a nalhal mi, ze to uz nebude delat, ze to bylo vyjimecne atd. Prosim o radu, nemam cas chodit k nekomu do ordinace. Dekuji
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, události a změny související s těhotenstvím a porodem jsou výraznou zátěží pro velkou část žen. Považuji za vhodné si uvědomit, že se zátěž a změna týká řady oblastí - tělesné (včetně hormonálních změn a únavy), psychické (např. změny v sebepojetí, zodpovědnost) i sociální (např.: změny v denní náplni, změny v rolích a vztazích, ekonomická situace ..). Považuji za pravděpodobné, že v tom co nyní zažíváte, hraje roli řada z výše uvedených faktorů. Domnívám se, že by pro vás byla vhodná podpora v řadě různých oblastí. Občasné předání péče o domácnost a miminko by vám umožnilo věnovat se svým potřebám (kontakt s přáteli, odpočinek, vlastní zájmy..). Individuální psychoterapie by vás mohla podpořit, prohloubit porozumění současné situaci i vlastním potřebám a pomoci v hledání způsobů, jak zlepšení dosáhnout. I s ohledem na to, že jste se již v minulosti léčila s depresemi, by možná bylo vhodné zvážit psychiatrickou medikaci - ta sice realitu nezlepší, ale může ulevit a tím umožnit realizaci změn pro které se (např. i s využitím psychoterapie) rozhodnete. (Užitečnou informací pro vás může být, že existují i antidepresiva slučitelná s kojením.) Řada potíží které popisujete souvisí s vaším partnerským vztahem. Pokud se vám samotným nedaří situaci zlepšit, je možné využít manželského poradce či párovou psychoterapii. Přeji vám hodně štěstí.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Předně bych Vám ráda pogratulovala k narození dcery. Věřím, že je pro Vás toto období z mnoha důvodů velmi náročné. Péče o novorozeně je obrovská starost sama o sobě. Navíc píšete, že od partnera nezažíváte dostatečnou podporu a pochopení v tom, co potřebujete. Z vlastní zkušenosti vím, že u podobných vztahových obtíží bývá jednou z hlavních příčin neschopnost partnerů komunikovat spolu tak, aby rozhovory vedly k nějakému řešení, k úlevě, k hlubšímu vzájemnému porozumění. Komunikace se obvykle točí v kruhu, v zajetých kolejích, je nesmírně vysilující a nikam nevede. Píšete, že nemáte čas chodit někam do ordinace, což ve Vaší situaci samozřejmě chápu. Zároveň si však myslím, že byste nějaký čas pro sebe a pro utřídění si toho, co potřebujete a chcete, přeci jen také potřebovala. Druhého člověka nezměníte, ale můžete změnit své postoje vůči němu. Mně v tomto ohledu velmi pomáhá psychoterapie. Snažím se v ní naučit, jak měnit to, co změnit mohu a jak změnit svůj postoj vůči skutečnostem, které změnit nemohu. Ve vašem případě by samozřejmě byla na možná i terapie párová, pokud by partner byl ochotný na ni přistoupit. Držím Vám palce a přeji hodně sil a naděje, že se situace může zlepšit.


Zpět na seznam