Psycho

Dobry den,celou rodinu trapi nas nejmladsi bratr. Je mu 29 let a stale je doma a v zadne praci nevydrzi. Neustale lze a snad i tem lzim veri. Ma vybuchy zlosti a nadava neprimerene situaci. Nadelal si dluhy a dostal se do exekuci. Zije s maminkou,ktera tahne celou domacnost nyni sama protoze tatinek zesnul. Maminka je jiz v duchodu. Ma strach syna vyhodit. Zrejme by se o sebe nedokazal postarat a skoncil by jako bezdomovec. Bratr odmita k lekari stale si vymysli nove a nove historky jak pracuje ale ne. Dokonce krade penize rodicum. Od mladi kouri travu. Co delat?
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, z toho co píšete se zdá že současný stav je špatný a dlouhodobě se nic zásadního nemění. Tedy, systém je určitým způsobem v rovnováze - nic se nevyvíjí, nemění - ani na straně bratra, ani na způsobech jeho fungování a "ochrany" před důsledky vlastního chování. Lze předpokládat, že pokud tuto rovnováhu něco nenaruší, bude pokračovat dál. Ideálním "narušením" by bylo, kdyby váš bratr změnil chování nebo se začal léčit - to však dlouhodobě odmítá. Zdá se tedy, že změnu spíše navodí vnější událost - například změna chování a nastavení hranic ze strany matky. Je pochopitelné, že to pro ni může být obtížné a bojí se rizik. Zároveň to však je šance aby bratr měl důvod pracovat na změně a ona byla méně zraňována a využívána. Způsobů jak to prakticky udělat zřejmě existuje celá řada - od radikálního "vyhazovu na minutu" po postupné nastavování pravidel soužití s jasnými důsledky při jejich nedodržování. Zřejmě by bylo dobré, aby vaše matka měla v hledání možností podporu - jak ze strany zbylé rodiny, tak zřejmě i odbornou. Může se např. obrátit do poradny pro rodinu a mezilidské vztahy, zavolat na linku důvěry, nebo se objednat k psychologovi. Podporou může být i to, že tuto konzultaci vyhledáte společně. Držím vám palce.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Jako peer poradce se ve své praxi sice primárně setkávám s jinou cílovou skupinou, než jsou lidé se závislostmi, ale i tak se toto téma do mnoha příběhů mých klientů prolíná. Znám tu bezmoc rodiny, když jeden z jejích členů podlehne závislosti na návykové látce a rodina se obává přestat jej chránit a pečovat o něj, aby se nedostal na úplné dno. Přesto právě tahle tvrdá srážka s realitou a jasně daná ultimáta ze strany rodiny jsou však většinou tím jediným, co může daného člověka přimět vzít svůj život do vlastních rukou a své závislosti se postavit. Znám poměrně dost lidí, kteří dlouhé roky kouří marihuanu a vidím na nich, jak je tato droga mění. Nejvíce péče a podpory nyní zřejmě potřebuje vaše matka, aby sebrala sílu a přestala si nechávat ubližovat. Já na vašem místě bych se pokusila hledat pro ni odbornou pomoc, ať už psychologickou, nebo v rámci nějaké poradny pro lidi se závislostí, kde bývají třeba svépomocné a podpůrné skupiny pro rodinné příslušníky lidí se závislostí. Zde by vaše matka mohla dostat silnou podporu v tom, jak se vůči synovi zachovat. Zároveň s tím mi přijde dobré zkoušet motivovat syna, aby své jednání chtěl změnit a také sám vyhledal odbornou pomoc - i když tuším, že to je nesmírně těžké. Držím celé rodině palce, aby se sjednotila a společnými silami tuto situaci dokázala vyřešit.


Zpět na seznam