psychoterapie

Dobrý den. Léčím se s bipolární poruchou, s pravidelnými depresemi, sebepoškozováním a opakujícími se myšlenkami na sebevraždu, jsem samoživitelka s vážně nemocným dítětem, rodinu téměř nemám, do práce nejsem schopná chodit. Už dříve jsem docházela na psychoterapie a byla v péči psychiatra. Poslední psychoterapie trvá 5 let, docházím po 14 dnech až 3 týdnech. Hradím si ji sama. Můj psycholog, který byl po škole začínal na 300 za hodnu, po postupném zvedání ceny je dnes už na 800 za hodinu. Ode mne si zatím ještě bere 500 z důvodu toho, že ví, v jaké jsem situaci. Ale současná situace je neudržitelná, vím, že ceny bude ještě zvedat. Nevím ale, co bude se mnou. Bez psychoterapie se neobejdu, do nemocnice jít nemůžu z důvodu péče o syna. Dříve jsem docházela ke klinickému psychologovi i po týdnu. Ale dnes je velký problém se k němu jen dostat. Můžete mi prosím poradit, co mám dělat? Potřebuji psychoterapii stabilně, abych se nedostávala do těžkých stavů a mohla se postarat o syna.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, je mi sympatické, že se i přes potíže které zažíváte snažíte situaci co nejlépe zvládnout a postarat se o sebe i svého syna. Potíže s dostupností psychoterapeutické péče jsou bohužel v našem systému poměrně časté a řeší je řada lidí. Mám dojem, že většina z nich nakonec relativně úspěšně (najdou terapeuta na pojišťovnu), byť je to někdy stojí velké množství energie a trvá to dlouho. V hledání kam je možné se obrátit vám možná poradí psychiatr, nebo psychoterapeut ke kterému docházíte (nebál bych se s ním tuto otázku otevřit, byť vám to může být nepříjemné). Informace by mohli mít i v Centru duševního zdraví (CDZ) nebo na lince důvěry ve vašem regionu. Seznam pracovišť pak má a měla by vám poskytnout vaše zdravotní pojišťovna. Na ní bych se pak obracel i s problémem, že nasmlouvané péče není dostatek a nedaří se vám nikoho sehnat (což je pravděpodobně zdlouhavý a nepříjemný proces, principielně ale správný). Nevím, zda vám pojišťovna v případě nedostupnosti smluvních zařízení může schválit individuální proplácení péče u psychologa s kterým nemá smlouvu, každopádne bych se na to zkusil zeptat. Zvažte, zda alespoň částečnou či doplňkovou podporou nemohou být některé služby mimo zdravotnictví. Například svépomocná skupina, podpůrné či klubové aktivity pro lidi s duševním onemocněním, podpůrnou psychoterapii nabízí i některé sociální služby. Držím vám palce a doufám, že se vám podaří najít uspokojivé řešení.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, chápu obtížnost Vaší situace, jak je těžké zvládat své psychické potíže stejně jako péči o vážně nemocné dítě téměř sama. Jak píšete, proto, abyste mohla toto všechno zvládat, potřebujete dlouhodobě pravidelnou psychoterapii. Ta je v současnosti pro Vás finančně náročná a výhledově bude ještě dražší. Také jsem kdysi docházela na psychoterapii a můj psychiatr mi dal vybrat ze dvou psychoterapeutů (bezplatných). Není u Vás možnost také sehnat psychologa/psychoterapeuta hrazeného pojišťovnou? Nebo mě napadá vyzkoušet jiný či doplňkový způsob podpůrné terapie jako je skupinová terapie, denní stacionář apod. Možná by stálo za to poradit se se sociálním pracovníkem a zjistit, zda nemáte nárok na nějakou finanční kompenzaci. Některé sociální služby zaměřené na duševní zdraví také poskytuji individuální či skupinové terapie. Ale především bych se na Vašem místě pokusila řešit svoji situaci komplexně se svým psychiatrem. Držím Vám palce a přeji hodně štěstí.


Zpět na seznam