psychoterapie

Dobrý den, dá se říci, po jak dlouhé době na sobě pacient může pocítit pozitivní vliv individuální psychoterapie? A za jak dlouho je dobré říci si "a dost", terapie na mě patrně nemá účinek, možná to chce psychoterapeuta změnit? Děkuji.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, Váš dotaz je zcela logický, nicméně obecně platná odpověď je obtížná. Záleží na řadě faktorů a okolností. Za hlavní považuji druh a míru obtíží s jakou klient k psychoterapeutovi přichází, dále pak např. jeho osobní nastavení, životní zkušenosti, styl práce terapeuta i interakci (komunikaci, vztah) která mezi terapeutem a klientem vzniká. Někdy se stává, že pozitivní vliv může mít již první setkání. K úlevě může dojít již tím, že problém otevřu, formuluji, začínám ho řešit, nahlédnu z jiného úhlu ap. Při rozhodování o dlouhodobější terapii bývá obvyklé, že po 3-5 setkáních probere terapeut s klientem zda pokračovat dále, nebo zda je vhodný jiný druh péče. Toto rozhodování je samozřejmě oboustranné. Neznamená to, že v té době již musí být vidět zřetelný pokrok, ale obvykle se dá odhadnout, zda společná práce má šanci. I kdykoli později je otázka po účinku zcela legitimní a je v pořádku ji při rozhovoru s terapeutem otevřít.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, domnívám se, že to může být hodně různé. Je dobré mít trpělivost, výsledky se dostaví časem, když na sobě člověk pracuje. S terapií to ale není jako s léky, kde se mnohdy ví, kdy mohou zabrat. Záleží hlavně na tom, jak se cítí ten, co na terapii chodí.


Zpět na seznam