PTSDdotaz

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat ohledně vývoje posttraumatického stresového syndromu. Jsem půl roku na neschopence poté, když jsem chvilku byla v nevědomí po stresové situaci. Jsem medikovaná na psychiatrii - zoloft, mirtazapin - chodím na psychoterapii. Asi tři měsíce po léčbě mám asi 3-4 denní období, kdy jsem extrémně "přecitlivělá" a stále se mi honí v hlavě myšlenky a hlavně jsem hodně unavená a 3-4 denní období, kdy jsem naopak hodně aktivní,ale "naštěstní" mě brzdí antidepresiva. Je možné předpovědět, jaký mě čeká vývoj a jak se v tomto případě řeší neschopenka? Děkuji
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, s ohledem na to, že o vás mám minimum informací, nemohu odhadovat vývoj vašich potíží. Bylo by vhodné abyste o těchto otázkách promluvila se svým psychiatrem i psychoterapeutem, kteří vás a vaše potíže znají mnohem lépe. Taktéž bych považoval za vhodné s nimi probrat kolísání nálad které popisujete a zvážit různé možnosti, jak stav zlepšit. Může se jednat například o úpravu medikace, zintenzivnění psychoterapie apod. Informace o neschopence vám poskytne lékař který ji vede. Domnívám se, že obecně neschopenka trvat rok, pak je možno žádat o invalidní důchod. Přeji, ať se vám podaří najít způsoby, jak aktuální stav zlepšit.
Avatar

Bára

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Děkuji za Váš dotaz. Zkušenost s posttraumatickým stresovým syndromem přímo nemám. Ale afektivní výkyvy nahoru a dolu znám velice dobře. Prožívám přesně to, co popisujete. Většinou to řešíme s mojí lékařkou úpravou medikace. Která se může zdát i nepatrná. Například snížení ranní dávky antidepresiv na polovinu. Ale někdy to dělá divy. Tři měsíce na psychofarmaka není mnoho a někdy se ta správná kombinace hledá déle. Je rozhodně super, že chodíte i na psychoterapii. Toto téma tam lze otevřít. Předpovědět vývoj je velice těžké a sama si na to netroufám. Neschopenku vždy řeším se svým lékařem, který mi ji vystavil. Vždy měl pochopení pro můj stav a když to bylo potřeba, prodloužil mi ji. Přeji hezký den!


Zpět na seznam