Relaps?

Dobrý den, od roku 2013 se léčím se smíšenou úzkostně depresivní poruchou, beru Cipralex. S většími či menšími úspěchy léčby jsem se po 4 letech "dopracovala" k ID. Projevy totiž mají somatický důsledek, velké bolesti zad, často nemožnost se hýbat, nebo jen omezeně. Již jsem byla celkem v pořádku, nicméně posledních pár týdnů se to opět zhoršilo, ačkoliv léky beru zodpovědně. Jsem víc jak měsíc na neschopence, protože ani částečný úvazek (administrativa) jsem nezvládala a bolesti se opět velmi zhoršily. Jsem z nich zoufalá, protože léky na bolest nezabírají, stav se prodlužuje a nemám ani možnost dělat to, co mě baví, protože mi bolesti nedovolí mnoho. Bylo by vhodné požádat o lázeňskou léčbu, kde se kombinuje psychoterapie i rehabilitace? Již jsme před přiznáním ID v lázních byla a prospělo mi to. Děkuji za reakci.
Avatar

Jana Rašková Ottová

Odpověď odborníka:
Dobrý den, mrzí mne, že v poslední době zažíváte zhoršení zdravotního stavu. Nevím, do jaké míry může souviset s konkrétními událostmi ve Vašem životě, anebo hraje roli i celospolečenská situace, anebo je to přirozený vývoj Vašich obtíží. Bylo by každopádně dobré konzultovat Váš stav s vaším psychiatrem, pokud jste tak ještě neučinila, anebo s dalším specialistou, u kterého jste v péči (ortoped, neurolog). Zdá se mi také jako dobrý nápad obrátit se se žádostí o lázně na svého ošetřujícího lékaře. Pokud máte s pobytem dobrou zkušenost, je pravděpodobné, že i tentokrát z něj budete těžit to dobré. Zda se k rehabilitaci kombinuje i psychoterapie to bohužel nevím, je ale možné, že některá zařízení to umožňují a můžete si to předem zjistit. Každopádně bych Vám doporučila pravidelnou psychoterapii i v domácím prostředí, v okruhu úzkostně depresivních poruch podle současných poznatků právě kombinace psychoterapie a farmakoterapie přináší nejlepší výsledky. Držím Vám palce, ať bolesti brzy poleví a můžete se zapojit do toho, co Vás baví.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Myslím, že požádat o lázně je nápad dobrý. I mně většinou velmi pomohly na bolest kloubu a celkovou fyzickou kondici, měla jsem možnost si odpočinout od práce, což zase prospělo psychice. Přála bych vám, aby bylo vaší žádosti vyhověno.


Zpět na seznam